Starzenie się organizmu

Wolne rodniki

Wolne rodniki wywołują w organizmie szkody, jakie zostają naprawiane „naprawczymi komórkami”- uczestniczą w tym przeciwutleniacze. Mechanizmy naprawcze wraz wiekiem są wolniejsze. Procesy starzenia się najszybciej widać na naszej skórze. Stany zapalne stają się coraz poważniejsze niżeli w przypadku młodego organizmu. Słabsze siły obronne organizmu nie potrafią już tak szybko bronić się przed bakteriami i wirusami.

Proces starzenia się

W starzeniu się główną rolę ma czynnik genetyczny oraz czynniki zewnętrzne – środowiskowe np. promieniowanie UV, palenie, zła pielęgnacja, ozon w powietrzu, spaliny itp. Ponadto także czynniki wewnętrzne np. zaburzenia hormonalne, niezdrowe odżywianie się. Pod wpływem tych właśnie niekorzystnych czynników powstają w organizmie wolne rodniki, które powodują destrukcję lipidów, co narusza nasz naskórek. Lipidy są barierą przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz. Wolne rodniki atakują białko w błonie komórkowej. Gdy są zniszczone to szybciej zapadamy na różnego rodzaju schorzenia.

Starzenie się skóry

Jednym z pierwszych objawów starzenia się skóry jest jej suchość, spowodowana utratą zdolności do wiązania wody i zatrzymywania jej w naskórku. Aby wspomóc organizm w starzeniu się wystarczy odpowiednio wcześniej zmagazynować zapasy koenzymu Q10 – pomoże to w późniejszym wieku zachować lepszą sprawność i zdrowie. Zaopatrywanie organizmu w prawidłową ilość przeciwutleniaczy pomoże również przedłużyć nasz wiek.

Antyoksydacja

Wraz z biegiem czasu życia człowieka dochodzi do zwolnienia metabolizmu tlenowego, a co za tym idzie zwiększa się ilość wolnych rodników w organizmie. Sprzyja to powstawaniu licznych chorób i ograniczeniu sprawności fizycznej. Antyoksydacyjne (przeciwrodniowe) działanie koenzymu Q10 umożliwia ograniczenie skutków starzenia się.
Dzięki odpowiedniemu poziomowi można na dłużej zachować młodszy wyglądu skóry – koenzym zapewnia elastyczność i jędrność skóry – opóźnia pojawienie się zmarszczek.

Starzenie się jest naturalnym procesem, który polega na zmniejszeniu biologicznej aktywności komórek organizmu, zwolnieniu procesów regeneracyjnych. Po 75 roku życia produkcja koenzymu Q10 spada o połowę. A to dlatego, że organizmowi trudniej jest przekształcić mniej wartościowe związki ubichinonu w pożywieniu. W starszym organizmie zużycie Q10 jest większe niż jego produkcja.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz