Czy luteina może spowolić rozwój schorzeń narządu wzroku ?

Oczy są szczególnie ważne i niestety ze względu na ich wytężoną pracę są również szczególnie narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Wystawione są one bowiem na promieniowanie ultrafioletowe oraz zanieczyszczenie środowiska. Z tego też względu istnieje wiele schorzeń narządu wzroku. Jednym z nich jest zwyrodnienie plamki żółtej. To mały obszar w tylnej części siatkówki, który odpowiada za widzenie centralne.

Na tę chorobę najbardziej narażone są osoby po pięćdziesiątym roku życia, cukrzycy, osoby z nadciśnieniem, miażdżycą, wysokim cholesterolem oraz dalekowidze. Dodatkowy wpływ ma czynnik genetyczny oraz płeć, kobiety chorują częściej niż mężczyźni. Również mała ilość melaniny odpowiedzialnej za jasny kolor tęczówki może zaliczać się do grupy ryzyka. Uszkodzenie plamki żółtej skutkuje postępującą utratą widzenia kolorów, problemów z rozpoznawaniem twarzy oraz czytaniem. Na szczęście można zapobiec uszkodzeniom plamki żółtej poprzez stosowanie luteiny.

Badania naukowe, prowadzone przez lekarzy, wykazały, że dostarczanie luteiny wraz z dietą lub jej suplementowanie obniża ryzyko zachorowalności na zwyrodnienie plamki żółtej i zaćmy nawet o 43%. Jest ona bowiem antyoksydantem. Działa on jak sprzątacz, który wymiata z organizmu wolne rodniki, które powstają wskutek wytężonej pracy oka oraz dużego zużycia tlenu, dostarczanego do oka razem z krwią.

Ten barwnik roślinny działa na oko jak żółty filtr, który nie dopuszcza do soczewki silnego światła, promieniowania UV oraz zanieczyszczeń. Kontakt z tymi czynnikami może prowadzić do uszkodzeń delikatnej struktury soczewki oraz białek, które są podstawowym składnikiem oka. Luteina skutecznie utrudnia utlenianie tłuszczów zarówno w oku, jak i we krwi. Dlatego też oprócz zapobiegania zwyrodnieniom plamki żółtej wpływa na zmniejszenie ryzyka zarówno nowotworów, jak i zaćmy. Choroba ta w prawie połowie przypadków prowadzi do ślepoty, zwłaszcza wśród osób starszych.

Jeżeli nie jesteśmy w stanie dostarczyć odpowiedniej dawki luteiny z owoców i warzyw, warto dodatkowo łykać suplementy diety, które zawierają ją w swoim składzie. Dzięki temu będziemy mogli się bronić przed przykrymi konsekwencjami w przyszłości. Odpowiednia dawka luteiny niestety nie chroni całkowicie przez zachorowalnością na schorzenia narządu wzroku, ale może złagodzić ich przebieg.