Każda wizyta u okulisty rozpoczyna się od zebrania wywiadu. Lekarz na początek zapyta, co nas do niego sprawiło, jakie wady występowały w naszej rodzinie, gdyż często są one uwarunkowane genetycznie. Na pewno zapyta również o styl życia i wykonywaną pracę, bo mogą one być czynnikami ryzyka. Po zebraniu wszystkich potrzebnych informacji rozpocznie się właściwe badanie.
Najczęstszym badaniem okulistycznym jest sprawdzenie ostrości widzenia. Lekarz poprosi o zakrycie jednego oka i poprosi o odczytanie kilku rzędów różnej wielkości liter, znaków czy cyfr. Badanie to jest przeprowadzane oddzielnie dla każdego oka. Ważne, aby być szczerym w stosunku do lekarza i zamiast kombinować i wymyślać, co widzimy, powiedzieć szczerze czy widzimy dany znak. Badanie jest dla nas i to nam ma pomóc, więc oszustwo na nic się nie zda.
Następnie lekarz zakropli nam oczy specjalnymi kroplami, mającymi na celu rozszerzenie naszej źrenicy, a po odpowiednim czasie zaprosi do komputerowego badania, które pozwoli dokładnie określić wielkość wady wzroku. Badanie refrakcji jest bezbolesne. Następnie używając lampy szczelinowej, zwanej biomikroskopem lekarz zbada ogólny stan zdrowia oczu, wraz z przyjrzeniem się dnu oka w celu wykrycia wszelkich patologicznych zmian, takich jak zgrubienia, zbliznowacenia i inne. To badanie może również określić czy pacjent cierpi na miażdżycę lub nadciśnienie w oku. W celu upewnienia się lekarz może wykonać również tonometrię, która zbada wewnętrzne ciśnienie gałki ocznej. Jego pomiar może dostarczy lekarzowi ważnych danych do określenia naszego problemu.
Czasami zdarza się, że lekarz oprócz standardowych działań zaleci dodatkowe badania. Do najczęstszych dodatkowych badań należy USG oka, które pozwoli wykryć takie anomalia jak odklejenie się siatkówki, występowanie guzów oraz wykrycie dokładnego położenia ciała obcego w oku. USG daje pełny obraz naszego oka, który może być cenną informacją dla naszego lekarza.
Nawet, gdy wydaje się nam, że z naszymi oczami wszystko jest w porządku warto odwiedzać okulistę przynajmniej raz w roku. Regularne badania profilaktyczne pozwolą na wczesne wykrycie i interwencję w przypadku jakichkolwiek anomalii. Badania wzroku są natomiast obowiązkowe dla osób, które mają już stwierdzone jakieś wady. Mają one bowiem tendencje do pogłębiania się, a w związku z tym trzeba je na bieżąco kontrolować.