Badania wzroku – kiedy powinniśmy iść do okulisty ?

Okulista, mimo że to profesja lekarska nie wzbudza w nas takiego wstrętu jak na przykład wizyta u dentysty. To bardzo dobrze, gdyż o oczy, jako najważniejszy z narządów naszych zmysłów, powinno się dbać szczególnie. Kiedy zatem warto iść do okulisty ?

Odpowiedź jest prosta. Zawsze jest dobra chwila na odwiedzenie tego specjalisty. Warto pomyśleć o tym w miarę wcześnie i już z około rocznym dzieckiem udać się na kontrolę. Wzrok warto regularnie badać, nawet jeśli nie ma żadnych wskazań. Regularne kontrole pomogą w szybkim wykryciu wszelkich nieprawidłowości i przyspieszą ich leczenie. Warto mieć na uwadze, iż najczęstsza wada, czyli krótkowzroczność ma tendencję do pogłębiania się wraz ze wzrostem, dlatego przy jej wczesnym wykryciu i podjęciu odpowiednich ćwiczeń, można to zatrzymać. Kontrole powinny się powtarzać cyklicznie co roku.

Do okulisty warto się również wybrać w przypadku zauważenia u siebie jakichkolwiek nieprawidłowości. Szczególnie alarmujące powinny być wszelkie bóle w obrębie oczu oraz stwierdzenie u siebie znacznego pogorszenia wzroku. Zwrócić uwagę powinno również mrużenie oczu przy patrzeniu na telewizję czy komputer oraz pogorszenie w widzeniu czytanego tekstu czy wypełnianych pism. Wszelkie stany zapalne, zwłaszcza nawracające zapalenia powiek i spojówek, powtarzające się bóle głowy oraz zezowanie powinny zmobilizować nas do pójścia do okulisty.

Również w przypadku chęci noszenia okularów czy soczewek powinniśmy udać się na kontrolę. Tylko lekarz bowiem może dobrać odpowiednie szkła. Warto pamiętać również o tym wtedy, gdy myślimy jedynie o soczewkach kosmetycznych pogłębiających naturalny kolor lub zmieniających go całkowicie. Każde oko jest inne i każde wymaga specjalnego traktowania. Jego kształt oraz krzywizna sprawiają, że okulary które będą dobre dla jednych inne osoby przyprawią jedynie o bóle głowy. Zły dobór soczewek może skutkować nawet pogorszeniem widzenia lub zaburzeniami wzroku.

Okulista nie gryzie, a badanie oczu, choć ze względu na zakroplenie oczu może się wydać nieprzyjemne, nie jest bolesne. Prawidłowe dbanie o odpowiednią dietę oraz trening naszych oczu pozwoli nam uniknąć ogromnych problemów w przyszłości. Regularne kontrole są gwarancją długiej sprawności narządu wzroku. To natomiast znacznie poprawia nasz komfort życia. Warto zatem wybrać dobrego lekarza i odwiedzać go regularnie.

Możesz również polubić…