Co to jest stres?! i Jak się przed nim chronić

Co to jest stres?

W potocznym znaczeniu stres oznacza ,,ciągłe napięcie’’ lub ,,długotrwałą nerwowość’’.
A dokładniej: stres jest odpowiedzią naszego organizmu na różne fizyczne, psychiczne
i emocjonalne bodźce. W naszym zabieganym świecie wszystko nieustannie się zmienia, dlatego nic dziwnego, że stres stał się problemem współczesnego świata. Stres jest nam niezbędny do działania. Jak to możliwe? Zgodnie z modelem opublikowanym przez Profesora Selye, który uzyskał międzynarodową sławę dzięki badaniom nad stresem, stres dzielimy na dwa typy: eustres i dystres. Eustres zwany ,,stresem pozytywnym’’ pojawia się w sytuacjach, które mogą być rozwiązane. Wywołuje w nas efekt pobudzenia i stymulacji. Powoduje, że stajemy się bardziej wydajni.

Dystres (stres negatywny)

powoduje frustrację, bezsilność, rozczarowanie i zmęczenie. Rozwiązanie tkwi więc w zachowaniu równowagi: całkowity brak stresu wywołuje osłabienie lub apatię, natomiast nieustanny stres może być przyczyną wielu dolegliwości.

Czy potrafimy rozpoznać sytuacje stresowe?

Każdy z nas w odmienny sposób reaguje na trudne sytuacje. Dlatego też mogą wystąpić u nas zupełnie różne zmiany: fizyczne, psychiczne i w zachowaniu. W nieoczekiwanych sytuacjach może pojawić się drżenie rąk, pocenie się, podwyższone tętno, duszności, napięcie mięśni, bóle głowy, panika, uczucie złości. Bezustanny stres wpływa bardzo niekorzystnie na nasze zdrowie. Może powodować niepokój, depresję, niestrawność, nadciśnienie, problemy ze snem, zaburzenia układu krążenia, jak również zakłócenia cykli miesiączkowania czy też stać się przyczyną niepłodności.

Kto jest najbardziej podatny?

Badania rożnie wskazują, które grupy osób są najbardziej narażone na stres. Niektórzy mówią, że osoby starsze, inni zaś uważają, że osoby aktywne zawodowo. Jednak ciąża, powrót z urlopu do pracy czy do szkoły mogą również być przyczyną napięcia. Stres jest wszechobecny w życiu każdego z nas, dlatego powinniśmy nauczyć się nad nim panować.

Jak radzić sobie ze stresem?

Jeśli prowadzisz stresujący tryb życia i nie pomagają Ci podstawowe metody: głębokie oddychanie, liczenie do 10, eliminowanie hałasów, zapoznaj się z kilkoma wskazówkami:

1. Postaraj się realnie ocenić daną sytuację i wyobraź sobie rożne rozwiązania, zarówno te najgorsze jak i najlepsze, by być przygotowanym na każdą okoliczność.

2. Naucz się gospodarować własnym czasem – notuj w kalendarzu wszystko, co powinieneś zrobić. Nie zostawiaj spraw na ostatnią chwilę.

3. Stawiaj sobie realistyczne cele.

4. Uprawiaj sport, który pozwala zapomnieć o problemach.

5. Rozmawiaj z bliskimi.

Czy istnieje sprawdzony sposób na stres?

W związku z rożnymi symptomami nie ma jednej, uniwersalnej metody. Yoga, tai chi, medytacja, aktywność fizyczna, czy też szkolenia związane z radzeniem sobie ze stresem mogą okazać się bardzo pomocne. Są także takie osoby, którym pomaga filiżanka ziołowej herbaty lub relaksująca kąpiel. Innym zaś służy spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Właściwy sposób odżywiania również ma ogromny wpływ na radzenie sobie ze stresem. Szczególnie pomocne mogą okazać się: magnez, witaminy z grupy B czy też składniki pochodzenia roślinnego (np. różeniec górski, nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, lecytyna). Jednak najbardziej istotne jest, by starać się zmienić lub złagodzić sytuacje stresowe!

 

Źródło CaliNews Jesień 2012, CVI Europa