Grzybica penisa (penis thrush)

Grzybica penisa jest to choroba zakaźna, najczęściej przenoszona drogą płciową poprzez stosunek płciowy. Jest ona wywoływana przez grzyba z grupy Candida. Te drożdżaki są częścią flory bakteryjnej organizmu ludzkiego. W przypadku właściwej gospodarki nie stanowią one żadnego zagrożenia. Dopiero gdy równowaga mikroorganizmów zostaje zachwiana, może dojść do nadmiernego namnożenia drożdżaków Candida, które mogą wywołać grzybicę.

Najczęściej do zakażenia dochodzi poprzez stosunek z osobą, która posiada grzybicę. Można się jednak zarazić nią również poprzez niski poziom higieny osobistej. Używanie przyborów toaletowych należących do chorego, korzystanie z publicznych toalet czy stosowanie prezerwatyw w przypadku uczulenia. Jeśli dodatkowo organizm jest osłabiony to zakażenie jest bardzo prawdopodobne.

Grzybicę na penisie można rozpoznać od zmian skórnych, które mogą się pojawić na całej długości, również pod napletkiem, dlatego też ważne jest żeby go regularnie ściągać i sprawdzać. Najczęściej objawia się czerwoną, dość wypukłą plamką, która swędzi i może się z niej sączyć wydzielina. Dodatkowo chory może odczuwać ból przy oddawaniu moczu i ejakulacji. Skóra całego penisa może być zaczerwieniona, a w dodatku może z niego lecieć wydzielina o białym kolorze i nieprzyjemnym zapachu.

Po zaobserwowaniu jakichkolwiek zmian należy udać się niezwłocznie do lekarza. Może to być lekarz pierwszego kontaktu albo dermatolog. Zastosuje on miejscowe leki przeciwgrzybiczne. W niektórych przypadkach może również być potrzebny doustny antybiotyk. Ważne, żeby się nie wstydzić. Na czas leczenia należy zaniechać stosunków płciowych, a w przypadku posiadania stałego partnera, może niezbędna okazać się terapia dla obojga.

Ze względu na nawroty grzybicy ważne jest podjęcie leczenia oraz zastosowanie profilaktyki, która chroni skuteczniej niż większość leków. Należy dbać o higienę oraz nie używać wspólnych ręczników czy cudzej bielizny. Ubrania powinny być luźne, nie obciskające, zrobione z przewiewnych i oddychających materiałów. Dodatkowo zbilansowana dieta i wykluczenie wysoko przetworzonych pokarmów. Nie nadużywanie alkoholu oraz ograniczenie słodyczy. Istotne również jest wykluczenie czynników stresogennych, które mogą zaburzać odporność organizmu. Gdy już jednak grzybica się przytrafi warto podjąć jak najszybsze leczenie i nie bać się o niej powiedzieć.

Add Comment