Grzybica pochwy lub inaczej mówiąc zapalenie grzybicze pochwy to schorzenie, które dotyka wiele kobiet. Lekarze alarmują, że aż 75% pań, choć raz w życiu miało do czynienia z tą chorobą. Najbardziej narażone są kobiety, które są w wieku rozrodczym i są aktywne seksualnie. Ma to związek z tym, że do zarażenia najczęściej dochodzi przez stosunek z chorym partnerem, zaś grzybica u mężczyzn może przebiegać zupełnie bezobjawowo.
W przypadku grzybicy pochwy jednak prawie zawsze są widoczne objawy zakażenia drożdżakami, które powodują tę chorobę. Miejsca intymne swędzą i pieką, często też są zaczerwienione. Mogą pojawić się żółte lub białe upławy, niezwiązane z cyklem miesiączkowym, o gęstej konsystencji serwatki. Występuje również ból podczas oddawania moczu oraz stosunku, co znacznie obniża komfort życia. Mogą się pojawić również zmiany w okolicach sromu: skóra pęka i pojawia się obrzęk.
Kobiety, które zaobserwowały któreś z tych niepokojących objawów (nie muszą pojawić się wszystkie, choć prawie zawsze pojawia się swędzenie) powinny jak najszybciej udać się do ginekologa. Przepisze on leki działające miejscowo, najczęściej są to globulki dopochwowe dla chorej oraz maść lub leki doustne dla partnera, który również powinien podjąć leczenie, nawet jeśli nie występują u niego objawy. Na czas leczenia należy również wstrzymać się od współżycia. Kobieta zarażona powinna ściśle przestrzegać kuracji przepisanej przez lekarza i nie przerywać jej przed czasem, nawet jeśli uważa, że choroba już ustąpiła. Ma to związek z częstymi nawrotami grzybiczymi.
Lepiej jest jednak zapobiegać niż leczyć. Aby uniknąć zakażenia drożdżakami z grupy Candida, które wywołują grzybicę, należy unikać ciasnej, nieprzewiewanej bielizny, sztucznych materiałów oraz częstej irygacji pochwy. Dieta powinna być zbilansowana i nie zawierać dużej ilości węglowodanów i cukrów prostych. Szczególną ostrożność należy zachować również podczas kuracji antybiotykowej, która niszczy równowagę wśród flory bakteryjnej pochwy. Szczególnie narażone są również kobiety, które często chodzą na basen lub korzystają z toalety publicznej. Drożdżycy jednak trudno uniknąć, dlatego tak ważna jest higiena osobista oraz jak najszybsza interwencja lekarska w przypadku zauważania niepokojących objawów. Im szybciej podjęte leczenie tym lepiej dla zdrowia i komfortu kobiety.