Glista ludzka

Glista ludzka to pasożyt ludzki od długości od 20 do 60 cm. Jest to największy nicień pasożytujący w jelicie cienkim człowieka. Ma podłużny, zaokrąglony kształt ciała, o barwie bladoróżowej. Wzdłuż jej ciała biegną cztery podłużne linie. Otwór gębowy otoczony jest trzema wargami: wargą grzbietową oraz dwiema wargami przybrzusznymi. Wargi służą jej za narząd czepny i posiadają brodawki wargowe, które spełniają rolę narządów dotyku.

Około 2 mm od przedniego końca ciała znajduje się na brzusznej stronie otwór wydalniczy. Prawie w tej samej odległości od tylnego końca ciała, również na stronie brzusznej, umieszczony jest otwór odbytowy. U samców nazwany jest on otworem stekowym, gdyż spełnia on także funkcję otworu płciowego. Układ płciowy samicy uchodzi na zewnątrz odrębnym otworem płciowym, czyli szparą sromową.

Glista ludzka jest rozdzielnopłciowa, samice osiągają  nawet długość do 60 cm i są dłuższe od samców, których długość mieści się w granicach 10-32 cm. W ten sposób możemy odróżnić samicę od samca. Narządy rozrodcze samca są nieparzyste – jądro, nasieniowód oraz przewód wytryskowy. U samicy zaś parzyste, czyli posiada dwa jajniki, dwa jajowody oraz dwie macice, łączące się we wspólną pochwę.

Do zakażenia glistą ludzką może dojść przez:
– środowisko zewnętrzne, czyli gleba, woda,
– spożywając źle umyte, spożywane na surowo warzywa i owoce,
– kontakt z zakażonymi zwierzętami,
– dzieci mogą zarazić się glistą w trakcie zabawy w piaskownicy,
– dorośli w czasie pracy w ogrodzie czy w polu.

Możemy stwierdzić zarażenie glistą w momencie, gdy dostrzeżemy u siebie takie objawy jak:
– zawroty głowy,
– nadpobudliwość,
– pojawiające się nagle ataki bólu brzucha oraz wymioty,
– swędzenie ciała,
– pokrzywki,
– wypryski na całym ciele,
– podwyższoną temperaturę,
– zapalenie spojówek,
– nagły napad astmy oskrzelowej.

W późniejszym etapie zarażenia chorzy mogą również doświadczać takich dolegliwości jak: zgrzytanie zębami, duszność astmatyczna, zapalenie oskrzeli, niedokrwistość, jak również infekcje dróg oddechowych, brak apetytu, ślinotok oraz nocne napady lękowe.

Tej chorobie możemy zapobiegnąć, jeżeli będziemy stosować się do podstawowych zasad higieny osobistej oraz żywienia. Powinniśmy dobrze myć a nawet sparzać warzywa i owoce przeznaczone do spożywania. Pić tylko przegotowaną wodę, pilnować, żeby dzieci myły ręce przed każdym posiłkiem, przede wszystkim po każdym korzystaniu z toalety czy po zabawie. Musimy także często odrobaczać zwierzęta domowe, które z nami przebywają, a mogą być nosicielami tego groźnego pasożyta.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz