Bąblowica (echinokokoza)

Bąblowica to bardzo groźna choroba pasożytnicza wywołana przez bąblowca, czyli tasiemca wieńcogłowego.

Jej głównymi nosicielami są leśne zwierzęta mięsożerne, przede wszystkim lisy. Bąblowca przenoszą również psy i koty. Człony tasiemca oraz jego jaja są wydalane przez zwierzęta na runo leśne i pozostają na jagodach, poziomkach, grzybach czy trawie. Gdy zostają zjedzone przez myszy, nornice, szczury, to w jelitach tych gryzoni wylęgają się larwy, które potem przedostają się do krwi, następnie do wątroby, gdzie przekształcają się w kolejną formę rozwojową. Jeśli gryzonia zje lis, w jego organizmie larwa zamienia się w tasiemca i wtedy cykl się zamyka.

Człowiek zaraża się tak jakby przy okazji, zjadając nieumyte jagody i inne owoce leśne, do których mogą być przyklejone jaja bąblowca. Larwa tasiemca wieńcogłowego zamieszkuje w narządach wewnętrznych człowieka, powodując objawy kliniczne guza (torbiele). Torbiele te najczęściej rozwijają się w wątrobie, płucach, mózgu, mogą także tworzyć się w nerkach, śledzionie, kościach, na sutkach oraz w oku.

U ludzi bąblowica wielojamowa jest chorobą wywołaną przez formy larwalne tasiemca. Powodują one powstawanie zmian podobnych do obserwowanych przy chorobie nowotworowej. Bąblowica objawy daje w zależności od umiejscowienia torbieli. Zwykle są następstwem ucisku wywieranego przez torbiel na sąsiednie tkanki i jej powiększania się. Niekiedy nie ma żadnych objawów, aż do momentu pęknięcia torbieli, które powoduje dziwne wymioty, polegające na wylewaniu się wodnistego płynu z ust przy uporczywym kaszlu. W innych przypadkach rozpoznanie ustala się przypadkowo, przez badanie radiologiczne w przypadku podejrzenia całkowicie innej choroby.

Leczenie tej choroby jest długotrwałe i dosyć kosztowne. Obejmuje ono radykalny zabieg chirurgiczny usuwający zmianę oraz ponad dwuletnią chemioterapię przeciwpasożytniczą. Niezbędne są także badania kontrolne, przeprowadzane w ciągu kolejnych 10 lat. Jest to bardzo wyniszczająca dla organizmu kuracja, osłabia bardzo poważnie układ obronny, zatruwa organizm i niszczy prawidłowe środowisko w przewodzie pokarmowym. Są też inne dosyć skuteczne sposoby naturalne, takie jak zastosowanie kuracji oczyszczającej organizm z bąblowicy oraz toksyn, a przy tym pozostawiając organizm wzmocniony, silniejszy i zdrowszy.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz