Toksoplazmoza (toxoplasmosis)

Toksoplazmoza jest to pasożytnicza choroba dotykająca zwierzęta i ludzi, spowodowana przez zarażenie pierwotniakiem Toxoplasma gonidii. Pośrednim żywicielem tego pasożyta są wszystkie ssaki, w tym człowiek, a także ptaki. Ostatecznym żywicielem są domowe koty i niektóre zwierzęta z rodziny kotowatych. Do zarażenia tym pierwotniakiem najczęściej dochodzi poprzez spożycie niedogotowanego mięsa a także przez kontakt z moczem, kałem czy śliną zarażonego zwierzęcia. Tylko u części osób zarażonych toksoplazmozą występują objawy, wielu z nas jest tylko jego nosicielami.

Ta choroba może doprowadzić do bardzo poważnych komplikacji, szczególnie niebezpieczne jest zagrożenie dla płodu, jeśli matka podczas trwania ciąży zarazi się tym pierwotniakiem. Płód jest wtedy narażony na wrodzoną toksoplazmozę, która wiąże się z poważnymi schorzeniami, a nawet upośledzeniem. Objawami wrodzonej choroby są wodogłowie, małogłowie, problemy z ośrodkowym układem nerwowym, zwapnieniem śródmózgowym czy zapaleniem siatkówki. W takich przypadkach często dochodzi do opóźnienia umysłowego, a także do obumarcia płodu. To, w jakim stopniu płód będzie narażony na wady zależy od momentu, w którym kobieta ciężarna zaraziła się tym pierwotniakiem oraz od tego jak szybko podjęła leczenie.

Do charakterystycznych objawów toksoplazmozy należą:
– gorączka,
– bóle stawów,
– powiększenie węzłów chłonnych
– objawy grypopodobne.

Wyróżniamy dwie postaci tej choroby: przewlekłą i ostrą. W przewlekłej objawami są: ból stawów, zapalenia śledziony, wątroby, ośrodkowego układu nerwowego nawracają. Ta postać toksoplazmozy występuje bardzo rzadko. W toksoplazmozie ostrej objawy się bardzo nasilają, a najbardziej ból głowy, zmiany w węzłach chłonnych oraz gorączka. Zdarzają się powikłania, które prowadzą do zapalenia opon mózgowych czy zapalenia mózgu. U osób z prawidłową odpornością organizmu świeże zarażenie przebiega bezobjawowo.

Do leczenia toksoplazmozy najczęściej stosuje się kurację antybiotykową, którą dosyć często trzeba kilkakrotnie powtórzyć, aby mieć pewność, że pierwotniak został wyeliminowany. Przy toksoplazmozie bardzo ważna jest profilaktyka, żeby uniknąć zakażenia powinniśmy długo gotować mięso, przestrzegać wszystkich zasad higieny oraz dbać o to, aby zwierzęta nie były same poza domem.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz