Świerzb (scabies)

Świerzb to zakaźna choroba wysypkowa zwierząt i ludzi spowodowana przez świerzbowce. Najbardziej na tą chorobę cierpią ludzie przebywający w złych warunkach higienicznych, a także w warunkach przeludnienia typu wojsko czy domy opieki. Choć często zdarza się, że osoby nadmiernie dbające o swoją higienę, przy stosowaniu antybiotyków czy spożywaniu sterylnej żywności, a także o osłabionej odporności organizmu wywołanej dużym stresem czy brakiem odpoczynku zwiększa ryzyko zachorowania na świerzb norweski. Jest to cięższa odmiana tej choroby. Zarazić się można przez bezpośredni kontakt fizyczny, czyli z osoby na osobę i pośredni przez używanie tych samych przedmiotów. Poza skórą świerzbowce mogą przetrwać od 3 do 4 dni.

Najbardziej narażone na świerzb są dzieci, u których do zakażenia dochodzi podczas zabawy. Świerzb objawia się zwykle 3-4 tygodnie od zakażenia bardzo dokuczliwym świądem, szczególnie nasilającym się w nocy, zaraz po kąpieli w skutek rozgrzania świerzbowców oraz zmianami na skórze w postaci plam i grudek. Przeważnie objawy występują na pośladkach, brzuchu przede wszystkim w okolicach pępka, na narządach płciowych, u kobiet w obrębie brodawek sutkowych, palcach, dłoniach i w okolicy nadgarstków. Zwykły świerzb nie atakuje twarzy ani okolicy miedzy łopatkami w przeciwieństwie do świerzbu norweskiego. Zmiany przy świerzbie norweskim są bardzo rozległe i mają o wiele bardziej ostry charakter niż przy świerzbie zwykłym.  Zmiany skórne tego niebezpiecznego norweskiego świerzbu często są mylone z łuszczycą.

Świerzb norweski jest groźny dla osób, które na niego cierpią. U dzieci często można zauważyć objawy świerzbu na dłoniach i podeszwach stóp. Do leczenia świerzbu stosuje się maści, zastosowanie kąpieli oraz zmianę bielizny. Bieliznę osobistą w tym ręczniki, pościel, które były używane w trakcie choroby powinny być wyprane w wysokiej temperaturze i odstawione, nie powinniśmy ich stosować przynajmniej przez 2 tygodnie.  Do tej choroby trzeba podejść odpowiedzialnie, odpowiednio stosować się do wskazówek to pozwoli na skuteczne powstrzymanie rozwoju choroby skóry. Bardzo ważne jest pamiętanie, że świerzb jest chorobą zakaźną i profilaktyczne leczenie muszą zastosować wszyscy mający kontakt z osobą zakażoną.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz