Owsik ludzki (Enterobius vermicularis, rupie, threadworm)

Owsik ludzki jest pasożytniczym robakiem należącym do gatunku nicieni. Jest barwy białej. Pasożytuje tylko w organizmie ludzkim, w wyrostku robaczkowym, jelicie grubym oraz w końcowym odcinku jelita cienkiego. Samica owsika może osiągnąć około 1 cm, a samiec około 4 mm. Samice mogą żyć do 4 tygodni, a samiec ginie zaraz po zaplemnieniu. Żywi się treścią i substancjami zawartymi w treści jelitowej. Samice po około 4 tygodniach wychodzą przez otwór odbytowy, pełzając przez kilkanaście minut po skórze krocza, gdzie następnie wysychają i giną.

Zarażenie owsicą następuje przeważnie w środowisku rodzinnym a także w placówkach dziecięcych, u dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Przenosi się drogą inhalacyjną i pokarmową, poprzez brudne ręce, środki spożywcze a także kurz.

Charakterystycznymi i najczęstszymi objawami owsicy są:
– swędzenie odbytu nasilające się najbardziej w godzinach wieczornych,
– niepokój,
– nadpobudliwość,
– zgrzytanie zębami,
– obgryzanie paznokci,
– bezsenność,
– osłabienie,
– nudności oraz bóle brzucha,
– podkrążone oczy i anemia.

Owsiki mogą dostać się do pochwy i sromu, czym powodują zmiany zapalne narządu rodnego. Białawe samice owsików o nitkowatym kształcie możemy dojrzeć w świeżym kale a także wieczorem przy oglądaniu okolic odbytu śpiącego dziecka, najlepiej po około 2 godzinach od zaśnięcia. Wtedy bowiem następuje proces składania jaj. Owsica rozpoznawana jest na podstawie stwierdzenia obecności samicy lub jaj tego pasożyta. Przede wszystkim metodą diagnostyczną są wymazy pobierane z okolic odbytu.

Aby nie doszło do zakażenia i rozprzestrzenienia tej choroby trzeba ściśle przestrzega higieny osobistej. Bielizna powinna by często zmieniana, po każdym wyjściu z toalety powinniśmy myć ręce a także dbać o czystość naszego mieszkania to wszystko ma duże znaczenie w zwalczaniu owsicy. Osoby zakażone uporczywą owsicą powinny spać w pidżamach a także zaraz po przebudzeniu przemywać okolice odbytu, gdyż letnia woda i mydło zmywają nawet do 90% jaj tego pasożyta, które są złożone podczas nocy. Pościel i ręczniki powinny być wyprane w wysokiej temperaturze a także wyprasowane co ostatecznie niszczy jaja owsika. Zastosowane razem z dokładną higieną kończy ze źródłem zakażenia. Tej choroby nie wolno lekceważyć i powinna być dobrze wyleczona, ponieważ łatwo może dojść do kolejnego samo zarażenia. Jaja owsików wydalanych z kałem potrafią być inwazyjne już po kilku godzinach.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz