Wszy (wszawica)

Gatunek pasożytów, żerujących na ssakach – również na ludziach. Głównie jest to owłosiona skóra głowy. Najczęstszymi miejscami ich występowania są duże skupiska ludzi, gdzie mają duże możliwości mnożenia się. Szczególnie narażone na wszawice są dzieci w przedszkolach i szkołach.

Pasożyty te mogą się zadomowić w każdym rodzaju włosów niezależnie od ich gęstości i długości. Często uważa się, że to choroba brudnych ludzi, jednak ze względu na dużą zdolność przemieszczania się z człowieka na człowieka, nie łatwo się przed nimi uchronić. Zwłaszcza, że wbrew powszechnej opinii nie pomaga mycie głowy. Wszy łatwo się mnożą, składając na głowie żywiciela jajeczka zwane gnidami, z których po około siedmiu do dziesięciu dni wykształca się dorosły osobnik. Wesz żyje około tygodnia, a w przypadku braku pożywienia (czyli na meblach, w pościeli) może przeżyć do 48 godzin. Wszawica, ze względu na ukąszenia pasożytów powoduje nieprzyjemny swąd oraz czerwone plamki.

Ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się wszy ważne jest równie szybkie działanie. Leczenie najlepiej podjąć tuż po zaobserwowaniu u dziecka objawów. Preparaty likwidujące wszy są dostępne w aptekach bez recepty. Najczęściej mają postać pianki, płynu lub szamponu, który nakłada się na włosy ze szczególną dbałością pokrycia ich mieszków i skóry głowy. Preparaty te są trujące dlatego warto uważać, żeby nie dostały się do oczu oraz na inne części ciała dziecka. Po zastosowaniu terapii leczniczej należy również dokładnie wyczesać włosy, w celu pozbycia się obumarłych osobników. Gnidy jednak mocno przywierają do włosów, dlatego najlepszą metodą ich pozbycia się jest ściągnięcie ich ręcznie, przeglądając dokładnie włosy pasmo po paśmie ze szczególnym uwzględnieniem miejsc za uszami oraz na karku. Pozostawienie choć jednego jajeczka może powodować nawrót choroby.

Po tych czynnościach należy jeszcze przez kolejne dziesięć dni przeglądać skórę głowy dziecka w celu wykrycia nowych pasożytów. Termin ten ma związek ze wspomnianym wyżej okresem wylęgania. Profilaktycznie należy również obejrzeć głowy wszystkich członków rodziny, gdyż łatwość rozprzestrzeniania się wszy może spowodować dalsze zakażenia.

Wszawica to problem, z którym można sobie poradzić samodzielnie, jednak w przypadku gdy zaobserwujemy wszy na brwiach i rzęsach, u dzieci poniżej dwóch lat, alergików oraz kobiet w ciąży niezbędna jest pomoc lekarska, który pomoże dobrać bezpieczne preparaty oraz będzie obserwował postępy w leczeniu.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz