Grzybica paznokci (onychomycosis)

Według szacunków na grzybicę paznokci cierpi aż 20 % Polaków. Jest to zatrważający wynik. Najczęściej zakażone są osoby starsze, które mają trudności z higieną stóp, ale ze względu na częste noszenie ciasnego, nieoddychającegoi nieprzewiewnego obuwia może dotknąć każdego. Brak obrotu powietrza oraz nadmierna potliwość są najlepszym środowiskiem dla rozwoju grzyba. Niestety łatwo się nią zarazić, a leczenie może być długotrwałe i czasochłonne. Grzybica paznokci również często nawraca, więc nie można powiedzieć o całkowitym wyleczeniu.

Grzybica paznokci najczęściej dotyka palców stóp, choć może zdarzyć się również u dłoni. Choroba może być umiejscowiona zarówno na wszystkich, jak również tylko na jednym paznokciu. Najczęściej jednak dotyka skrajnych palców, ze względu na szczelne przyleganie ich do obuwia. Początkowo zmiana chorobowa pojawia się na wolnej przestrzeni paznokcia, w tak zwanej linii uśmiechu. Jest to biała lub żółta plamka, która następnie rozprzestrzenia się na obszar całego paznokcia. Staje się on matowy, zgrubiały i traci przezroczystość, często jest łamliwy i kruszy się. Mogą się również pojawić bruzdy i nierówności. Nie zawsze występują wszystkie objawy, dlatego gdy coś nas niepokoi warto udać się do lekarza.

Aby uniknąć zakażenia grzybicą, należy profilaktycznie przestrzegać zasad higieny. Używać prywatnych ręczników, nie przymierzać i nie nosić butów należących do innych, nosić skarpety z oddychających, naturalnych tkanin oraz dopasowane buty. Warto również pamiętać, że w miejscach publicznych należy nosić zawsze obuwie. Zarówno na basenie, saunie czy pod prysznicami, jak i w pokojach hotelowych.

W przypadku podejrzenia u siebie grzybicy lub wystąpienia jakichkolwiek objawów na nią wskazujących, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Pobierze on próbkę w postaci wycinku paznokcia i wyśle do analizy. Gdy wyniki laboratoryjne wskażą na obecność grzyba zostanie podjęte leczenie. Najczęściej stosowana jest antybiotykoterapia wraz z miejscowymi maściami przeciwgrzybicznymi. Można również zastosować terapię, która polega na podawaniu leków przez trzy tygodnie, kiedy ich stężenie będzie się utrzymywać w organizmie przez kolejne trzy miesiące. Na rynku są dostępne również lecznicze lakiery, które wspomagają terapię. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, gdyż grzybica paznokci jest trudna do wyleczenia i wymaga długotrwałego leczenia.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz