Toksyny – wpływ na nasz organizm

Toksyny – wpływ na nasz organizm

Cała sprawa w dawce, stąd przytacza się często w tej tematyce powiedzenie Paracelcusa „dawka czyni truciznę”.  Stąd jak dana trucizna zadziała na nasz organizm zależy od jej ilości.

Warto tu zaznaczyć, że duże znaczenie ma sprawność  wątroby, płuc i nerek, czy istnieje dzięki temu możliwość samoistnego odtrucia, w efekcie wydalenia złych substancji z naszego organizmu. Niektóre toksyny zbierają się w organizmie na chwile i są słabe, inne ulokują się trwale, dzięki swojej dużej sile przetrwania. I tak też najbardziej narażone na ich obecność jest nasz układ kostny, nasze włosy i paznokcie, szczególnie, jeżeli chodzi o metale ciężkie. Na początku wspomniany cyjanek jest przykładek na taką truciznę, która jest najniebezpieczniejsza dla nasz. Jest to rodzaj, który wpływa na upośledzenie podstawowych funkcji komórek ustroju. Mogą niszczyć nasz układ oddychania komórek.

Najwięcej przypadków zatruć, o których często słyszy się w telewizji jest tzw. zaczadzenie, niestety nie wiemy o tym nic więcej. Popularnie zwany Czad, to nic innego jak tlenek węgla. Wdychany przez nas wypiera we krwi tlen z połączeń z hemoglobiną, co uniemożliwia nam jej transport, a także wykorzystanie tej krwi przez cały organizm. I tak więc wiele trucizn działa niszcząco, co doprowadza do chociażby uszkodzeń komórek organizmu

Więcej o źródłach toksyn

Pierwsza myśl? Samochody. Początek lat dziewięćdziesiątych o szczególny moment dużej degradacji środowiska, ze względu na tak samo duży rozwój motoryzacji. Domyślamy się, ze chodzi o spaliny samochodowe, z którymi to ciągle walczą naukowcy, jak je zlikwidować. I póki co, udało się zmniejszyć zanieczyszczenia ołowiem, dzięki benzynie bezołowiowej.

Niestety problem nie kończy się jedynie na spalinach. Stanowią go też mikrocząstki gumy z opon czy okładzin hamulców. Tworzą one na swój sposób „zapylenie” w miejscach o wyjątkowo dużym ruchy. Ogólnie mówiąc o zanieczyszczeniach spowodowanych przez pojazdy, mamy na myśli przede wszystkim metale ciężkie, jak cyna i cynk.

Wymyślono katalizatory, które owszem likwidowały standardowe zanieczyszczenia samochodowe, ale tworzyły kolejne – emitowanie platyny. Platyna jest silnie działającym alergenem, działa toksycznie, uszkadza nerki.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz