Ukąszenia owadów, pasożyty

Ukąszenia owadów, pasożytów

Wszystkie owady kąsając wpuszczają toksyny, po których skóra puchnie, piecze i swędzi. Zwłaszcza dla alergików atak intruza może mieć dużo groźniejsze skutki. Niektóre wprowadzają do organizmu ludzkiego substancję toksyczną poprzez ukąszenie, ale są również takie, które wydzielają trucizny przez gruczoły skórne i takie, które choć nie wytwarzają jadu, są dla człowieka bardzo niebezpieczne, bo mogą przenosić groźne choroby.

Toksyny zawarte w ślinie owadów podejrzewane są o rozpuszczanie krwinek czerwonych i niszczenie tkanek. Zmasowany atak, może powodować duże obrzęki i zmiany skórne, a nawet obrzęki płuc utrudniające oddychanie. Niektóre objawy miejscowe to reakcja na toksyny jadu owadów. Ostry ból, szybko narastające zaczerwienienie i obrzęk, to reakcje na substancje zawarte w jadzie. Jeżeli jednoczesnych użądleń jest dużo dochodzi do odczynów toksycznych, powodujących m.in. uszkodzenie nerek. Owady oprócz reakcji uczulających przenoszą niebezpieczne zakaźne choroby.

Na przykład kleszcze odpowiedzialne są za przenoszenie boreliozy, kleszczowego zapalenia opon mózgowych oraz gorączki gór skalistych; komary z kolei mogą przenosić malarię.

Wszystkie tego typu choroby jeśli są nieleczone prowadzą do bardzo silnych powikłań – czasami nawet do śmierci. Atak niektórych owadów jest mniej lub bardziej przez nas odczuwalny. Na przykład w ślinie wspomnianego już kleszcza znajdują się znieczulające toksyny, toteż moment „wgryzienia” jest przez nas rzadko zauważalny. Dosyć nieprzyjemne i bolesne jest użądlenie pszczoły, dodatkowo może mieć ono tragiczne skutki w przypadku uczulenia na jad, gdyż może powodować nawet śmierci. Jad os i pszczół pomimo pewnych różnic w składzie chemicznym ma zbliżone działanie toksyczne i może powodować duże odczyny miejscowe. Znacznie silniejsze działanie ma jad szerszeni.

Bezpośrednie użądlenie osy, lub pszczoły w język, dziąsła i działanie jadu na śluzówkę jamy ustnej, języka czy przełyku jest bardzo niebezpieczne dla każdego, gdyż może grozić uduszeniem.
W wielu roślinach i zwierzętach znajdują się substancje toksyczne, szkodliwe lub trujące dla człowieka. Stosowane w niewielkich dawkach, dozowane przez lekarza, mogą mieć działanie lecznicze jednak należy pamiętać, że wprowadzone do organizmu w dawce zbyt dużej – stają się niebezpieczne.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz