Tasiemiec uzbrojony (soliter, Taenia solium, armed tapeworm)

Tasiemiec uzbrojony jest jednym z gatunków tasiemców, który pasożytuje w przewodzie pokarmowym kręgowców, w tym również i człowieka. Ma długie, płaskie ciało przypominające tasiemkę, posiada haczyki i przyssawki, którymi przytwierdza się do ściany jelita cienkiego. Jest on obupłciowy, w każdym członie z osobna rozwijają się jego narządy żeńskie i męskie. Męskie rozwijają się wcześniej, po to, żeby zmniejszyć ryzyko samozapłodnienia w obrębie jednego i tego samego składnika ciała. Rozwój tasiemca uzbrojonego jest złożony, przeważnie występuje kilka pokoleń larwalnych i chociaż jeden żywiciel pośredni. Żywicielem pośrednim tego tasiemca jest świnia a także jego larwa, a więc zarazić się nim można jedząc niedogotowaną wieprzowinę, pochodzącą od zakażonej świni. Człowiek jest w tym momencie końcowym żywicielem uzbrojonego tasiemca.

Do objawów chorobowych organizmu zarażonego tasiemcem uzbrojonym należą: bóle brzucha, osłabienie, awitaminoza oraz anemia. Tasiemiec uzbrojony oprócz przewodu pokarmowego osadza się również w mięśniach oraz narządach wewnętrznych człowieka, jako larwa wągier. Do bardzo niebezpiecznych przypadków osadzenia się larwy należą mózg i gałka oczna. Ucisk mózgu może spowodować bardzo podobne objawy do padaczki, a także wywoływać silne bóle głowy, zaburzenia zachowania oraz nudności, a osadzenie się tego pasożyta w oku może doprowadzić nawet do ślepoty.

Chorobami wywołanymi przez tasiemca uzbrojonego są tenioza przez zarażenie wągrami oraz cysticerkoza przez inwazję jaj. Wykryty przypadek wągrzycy mózgu niestety nie daje pomyślnych rokowań. Możemy uniknąć zakażenia stosując profilaktykę, czyli trzeba przestrzegać czystości na terenie gospodarstwa wiejskiego i miejsca chowu świń oraz spożywać tylko dobrze ugotowane lub usmażone mięso. Bardzo dużym zagrożeniem na zarażenie się tasiemcem uzbrojonym jest spożycie mięsa mielonego. Tasiemce rozpowszechnione są na całym świecie, ale spotykane są przeważnie w środkowej i południowej Ameryce. W przypadku wykrycia w organizmie ludzkim tasiemca uzbrojonego powinno się natychmiast go usunąć, aby zapobiec niebezpiecznemu się rozprzestrzenianiu.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz