Grzybica stóp (athlete’s foot)

Grzybica stóp to choroba zakaźna wywoływana przez grzyby z rodziny Candida. Są one wszechobecne w naszym organizmie. Póki równowaga flory bakteryjnej jest zachowana wszystko jest w porządku. Dopiero w przypadku, gdy zostanie ona zachwiana, może dojść do rozkwitu grzybów i drożdżaków. Lubią one ciepło i wilgoć dlatego atakują one miejsca intymne i stopy.

Okazuje się, że grzybicę stóp ma wiele osób, które mogą wydawać się czyściochami. I taką właśnie potoczną nazwę nosi. Jest to spowodowane tym, że często chorzy zarażają się na basenach i w saunach, gdzie panują idealne warunki do rozwoju grzybów.

Grzybica stóp jest jednym z najbardziej uporczywych schorzeń dermatologicznych. Bardzo łatwo ją złapać, lecz ciężko wyleczyć. Dodatkowo pacjenci, którzy ją raz przechodzili, mają idealne warunki, by zarazić się ponownie. Dlatego tak ważna w tym wypadku jest profilaktyka. Podstawą jest właściwa higiena stóp. W przypadku przechodzenia grzybicy, należy pozbyć się wszystkich akcesoriów, które były używane podczas choroby, czyli pumeksy, gąbki czy tarki. Dodatkowo należy odkazić przedmioty do pedicure, a także obuwie oraz skarpety. Korzystając z miejsc publicznych takich jak baseny, siłownia czy sauna nie można chodzić na boso. To prosta droga do zakażenia. Należy zawsze nosić obuwie ochronne, również pod prysznicami, a po powrocie do domu dodatkowo odkazić stopy. Warto również unikać nieprzewiewnego i ciasnego obuwia.

Grzybicę można rozpoznać po zaczerwienieniu i swędzeniu skóry na stopach. Mogą pojawiać się plackowate obszary pozbawione naskórka, zaś sama skóra może by zgrubiała i łatwo pękać. Dodatkowe pęknięcia mogą pojawiać się między palcami. Stopy zaś wydzielają charakterystyczną, nieprzyjemną woń.

W zależności od postaci i rozwoju grzybicy lekarz dobierze odpowiednią terapię. Najczęściej są zalecane doustne środki przeciwgrzybiczne oraz dodatkowe maści, działające miejscowo. Gdy grzybica dotknie również paznokci, często zalecana jest tzw. terapia pulsowa. Polega ona na podawaniu przez kolejne trzy tygodnie leków, które będą wydzielały swoje składniki, utrzymując się w organizmie nawet do 3 miesięcy. Jest to ważne, gdyż tyle trwa cykl wzrostu paznokcia i daje większą pewność, że grzybica zostanie zwalczona.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz