Włosogłówka (Trichuris trichiura, trichurioza)

Włosogłówka jest pasożytem jelita ślepego, rzadko również jelita grubego. Ten robak jest cienki, nitkowaty o długości od 3 do 5 cm, dzięki temu potrafi dosyć głęboko wniknąć w błonę śluzową jelita, skąd bardzo trudno go usunąć. Występuje wszędzie, ale najchętniej przebywa w krajach, gdzie klimat jest wilgotny i gorący. Jest trzecim zaraz po lambliach i owsikach pasożytem układu pokarmowego, który występuje także w Polsce. Ten pasożyt wywołuje chorobę zwaną włosogłówczycą.

Samica potrafi złożyć ponad 3000 jaj dziennie, które mają kształt beczułki. Rozwijają się podobnie do jaj glisty ludzkiej, czyli w glebie. Atakujące larwy włosogłówki nie wędrują po organizmie ludzkim tylko osiedlają się bezpośrednio w jelicie krętym, a po kilku tygodniach przemieszczają się do jelita grubego. Włosogłówki żyją długo, bo od 3 do 5 lat. W klimacie kontynentalnym rozwijają się niezbyt dobrze, natomiast w rejonach tropikalnych intensywność inwazji może dojść nawet do tysiąca pasożytów u jednego żywiciela. Jaja włosogłówki, które są wydalane z kałem nie wywołują od razu zakażenia. Dojrzewają w ciepłej i wilgotnej glebie, gdzie w jej wnętrzu powstaje larwa.

Człowiek może zarazić się jedząc produkty zanieczyszczone jajeczkami, zawierającymi rozwinięte już larwy. Głównymi pośrednikami zakażenia są muchy, które przenoszą jajeczka wraz z larwami z odchodów i gleby na produkty spożywcze. Kolejną możliwością zarażenia jest nieodpowiednia higiena, czyli niemycie rąk.
Do zakażenia często dochodzi drogą fekalno-oralną, przy braku odpowiedniej higieny osobistej. Do zarażenia człowieka dochodzi jedynie przez jaja przebywające w glebie. Przy małej ilości pasożytów przeważnie nie występują widoczne objawy.

Włosogłówki żywią się krwią, co może spowodować:
– zapalenie wyrostka robaczkowego,
– bóle brzucha,
– spadek masy ciała,
– anemię,
– choroby wrzodowe,
– brak apetytu,
– rozdrażnienie,
– bóle głowy,
– bezsenność a także mogą pojawić się objawy skórno-alergiczne.

Leczenie tego pasożyta jest dosyć trudne, ponieważ środki często stosowane w tej chorobie zawodzą i dają objawy toksyczne. Pozytywne wyniki kuracji są, więc trudne do osiągnięcia. Choć po pewnym czasie, bez zażywania jakichkolwiek środków farmakologicznych może dojść do samowyleczenia. Oczywiście o każdym postępowaniu leczniczym powinien zadecydować lekarz. Zapobiegnąć zakażeniu włosogłówką można przez odpowiednią ochronę produktów spożywczych przed zanieczyszczeniem ich glebą, dokładne mycie owoców i warzyw spożywanych na surowo a także ścisłe przestrzeganie higieny osobistej poprzez mycie rąk przed przygotowywaniem posiłków oraz przed ich spożywaniem.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz