Dieta dla kobiet 50+

DIETA DLA KOBIET 50+

Okres menopauzy jest dla większości najtrudniejszym etapem w życiu bo nagle stykamy się z rzeczywistością a przy okazji mamy negatywne nastawienie do życia z niewiadomych powodów, popadamy ze skrajności w skrajność a to wszystko za sprawą burzy hormonów. Dla większości kobiet które właśnie zmagają się z klimakterium największą przykrością jest trudność w utrzymaniu wagi i to często dotyczy kobiet które dbają o zdrowie i figurę albo u tych co nigdy naturalnie nie miały z tym problemu. Oczywiście za wszystko odpowiedzialne są hormony, a dokładniej ich postępujący niedobór.

Przy okazji ostatniej miesiączki gwałtownie obniża się poziom estrogenów, czyli estradiolu, estronu, estriolu, co zwykle objawia się wzmozonym apetytem i łatwiejszym odkładaniem się tkanki tłuszczowej. Do tej pory wysoki poziom estrogenu wspomagał transmisję serotoniny, wpływając w ten sposób na nasze dobre samopoczucie. W czasie klimakterium ciągłe zmiany nastroju sprawiają, że nasz organizm ma większą ochotę na słodycze a w nich zawarte ogromne pokłady węglowodanów, które z przyjemnością dostarczamy, a waga powoli ale skutecznie idzie w górę.

Niski poziom estrogenów ma wpływ na poziom cholecystokininy, jest to hormon tkankowy wydzielany w przewodzie pokarmowym. Jego zadaniem jest przekaz informacji do ośrodkowego układu nerwowego o uczuciu sytości, napełnienia. W przypadku gdy mamy do czynienia z zaburzoną produkcją tego hormonu musimy się borykać ze wzrostem wagi co jest wynikiem nie otrzymywania przez mózg potrzebnych informacji o najedzeniu.W związku z tym jemy dużo więcej niż w rzeczywistości potrzebujemy.

Ilość estrogenów maleje a razem z tym procesem zaburzona zostaje praca galaniny. Jest to związek odpowiedzialny za wzmożoną ochotę na wysokokaloryczne potrawy oraz na alkohol. Wychodzisz pewnie często z założenia, że teraz już mi wszystko jedno i sięgasz po kolejny kieliszek i chcesz się dobrze bawić ale pamiętaj, że alkohol im bardziej procentowy tym bardziej kaloryczny. W pewnym momencie pijesz go coraz więcej aż mamy na mysli ilości w nadmiarze co bardzo zaburza bilans energetyczny jak i spowalnia metabolizm. Wszystkie tłuszcze i węglowodany, które w ciągu dnia nie zostały zużyte, odkładają się komórkach tłuszczowych. Zastanów się czy warto więc przekraczać ilość jednego kieliszka czerwonego, wytrawnego wina w ciągu dnia? Jeżeli alkohol Cię relaksuje postaw właśnie na czerwone wino które zawiera resveratrol, antyoksydant bardzo przydatny w tym uciążliwym okresie.

Obserwuj swój organizm i nie pozwól by nadmiar lub niedobór pewnych czynników chemicznych zawładnęły Twoim życiem. By zatrzymać szybko postępujące zmiany w przemianie materii warto zastosować najpopularniejszą metodę: jeść mniej. Z wiekiem zapotrzebowanie na kaloryczne zmniejszy się dlatego postaraj się przetrwać ten okres w zdrowiu i rozsądku. W codziennej diecie rośnie znaczenie witaminy D, wapnia, magnezu oraz witamin grupy B. Stosuj odpowiednią profilaktykę i suplementację a i zastanów się nad dieta zgodną z Twoja grupą krwi.

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz