Problemy z wytryskiem

Blisko 40% mężczyzn uczestniczących w terapii zaburzeń seksualnych skarży się na problemy dotyczące nie tyle wzwodu, ile wytryski – zarówno wytrysku przedwszczesnego, jak i jego braku. 

Wielu ludzi myli orgazm z wytryskiem, ale trzeba pamiętać, że są to pojęcia, określające dwie różne sprawy. Ogólnie rzecz ujmując, ejakulacja(wytrysk) spowodowana jest skurczem mięśni dna miednicy, który wypycha spermę z pęcherzyków nasieniowych i do którego dochodzi dzięki odpowiedniemu impulsowi nerwowemu. Do wytrysku może dojść zarówno podczas czuwania, jak i podczas snu. Zmazy nocne („mokre sny”) są wynikiem erotycznej stymulacji w czasie snu i nieznacznego tarcia. Zazwyczaj zjawisko to występuje u młodszych mężczyzn, zdarza się także u starszych. Powoduje je wiele różnych czynników, wśród których wymienić należy abstynencję seksualną.

Aby doszło do wytrysku „na jawie”, potrzebna jest zdecydowanie silniejsza stymulacja fizyczna. Nadal zachodzi konieczność aktywacji mięśni przez bodziec z układu nerwowego, jednak w tym przypadku jest to bardziej skomplikowany proces niż prosty odruch. Na skutek skurczu mięśni opuszkowo-jamistych dochodzi do wytrysku, czyli wypływu spermy z penisa. Natomiast orgazm jest to właśnie sam skurcz tych mięśni wypychających spermę.

W trakcie wytrysku dochodzi do zamknięcia szyi pęcherza moczowego i nasienie wydostaje się z penisa przez cewkę moczową. Nasienie składa się z plemników, które są wytwarzane w jądrach, oraz z plazmy (osocza), którą tworzą wydzieliny pęcherzyków nasiennych i gruczołu krokowego.

Można osiągnąć orgazm bez wydalania nasienia. Czasami dochodzi do cofnięcia się spermy do pęcherza moczowego – zjawisko to nazywane jest wsteczną ejakulacją. Dochodzi do niego zwłaszcza u tych mężczyzn, którzy mieli wykonywane zabiegi chirurgiczne prostaty lub pęcherza moczowego lub u których w przeszłości doszło do uszkodzenia rdzenia kręgowego.

Może się zdarzyć, że mężczyzna nie produkuje nasienia – wówczas z oczywistych powodów nie dojdzie do wytrysku. Z tego, co przedstawiono powyżej, wynika, że problemy z wytryskiem mogą pojawić się na różnych płaszczyznach, jednak najczęstszym z nich jest przedwczesny wytrysk.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz