Przedwczesny wytrysk

Istnieje wiele definicji przedwczesnego wytrysku. Obejmuje ona szeroki wachlarz zjawisk, począwszy od ejakulacji przed waginalną, analną lub oralną penetracją aż po wytrysku, do którego dochodzi, zanim oboje partnerzy tego chcą. Ogólnie przyjęto, że termin przedwczesny wytrysk odnosi się do sytuacji, gdy dochodzi do niego przed penetracją bądź w ciągu trzydziestu sekund od jej dokonania.

Dobrego seksu nie da się zdefiniować za pomocą czasu jego trwania i częstości, z jaką powinien być uprawiany. Jedynym wyznacznikiem  „dobrej jakości” seksu jesteście wy sami. Dobry seks to taki, w którym są zaspokojone pragnienia obu stron. Jeśli i ty i twój mąż jesteście usatysfakcjonowani stosunkiem, który trwa zaledwie kilka chwil, to nie ma powodu, dla którego powinniście udać się po pomoc – oczywiście pod warunkiem że taka sytuacja odpowiada wam obojgu. Jeśli nie odczuwasz zadowolenia, poprawę może przynieść przedłużenie gry wstępnej. Jeśli jednak postanowicie udać się po  pomoc, skorzystajcie z rady waszego lekarza – może wam zaproponować skorzystanie z poradnictwa lub zapisze odpowiednie leki.

Przedwczesny wytrysk może mieć podłoże psychiczne – prawdopodobnie obawiasz się utraty wzwodu. Jedynym z pierwszych objawów impotencji jest stopniowo postępujące osłabienie lub szybsza utrata erekcji. Skłania to mężczyzn do skracania gry wstępnej do minimum, aby jak najszybciej doszło do stosunku i wytrysku – wszystko po to, aby jakoś poradzić sobie z szybko wiotczejącym penisem. Podobna sytuacja często zdarza się u panów, którzy z jakichś powodów nie mogli mieć erekcji, a teraz mogą. Większość z nich, już po podjęciu regularnego współżycia, wypracowuje mechanizmy kontroli nad wytryskiem. Jeśli jednak ciągle masz wytrysk wcześniej, niż tego chcesz, to koniecznie udaj się do lekarza. Może przedstawić ci zestaw ćwiczeń dla was obojga lub zaproponować farmakoterapię.

Pragnę jeszcze raz podkreślić, że dobry seks nie mieści się w określonych ramach czasowych. Musi trwać tyle, by oboje partnerzy osiągnęli pełną satysfakcję. Wielu mężczyzn chwali się przed przyjaciółmi tym, że mają zdolność nieograniczonego powstrzymywania wytrysku i że to czyni z nich super kochanków. Takie opowieści zawsze należy traktować nieco z przymrużeniem oka,  gdyż porównywanie swoich dokonań z takimi wyczynami może jedynie doprowadzić do frustracji i przynieść więcej szkody niż pożytku.

Mężczyźni z przedwczesnym wytryskiem mogą również wpaść w takie błędne koło – im bardziej koncentrują się na swoim problemie, tym szybciej dochodzi do wytrysku, co z kolei potęguje główny problem i prowadzi do tego że następuje wytrysk bez wzwodu. Prawdą jest również, iż istnieje silny związek pomiędzy przedwczesnym wytryskiem a zaburzeniami wzwodu. U niektórych starszych mężczyzn ejakulacja może być wywołana utratą erekcji w trakcie stosunku lub tuż przed stosunkiem.

Zazwyczaj występowanie przedwczesnego wytrysku ma podłoże psychiczne, jednak zdarzają się przypadki, w których można odróżnić organiczne(fizyczne) tło problemu. Do przyczyn psychicznych należy zaliczyć: strach, poczucie winy, trudności ze wstrzymywaniem wytrysku oraz presję czasu. Pośpiech jest spowodowany przeżyciami związanymi z brakiem wystarczającej ilości czasu bądź prywatności. Na przykład, kiedy jako nastolatek onanizowałeś się, nie wiedziałeś, czy ktoś nie wejdzie do twojego pokoju i nie „przyłapie” cię lub kiedy twój „pierwszy raz” miał miejsce na tylnim siedzeniu samochodu albo w domu rodziców twojej partnerki podczas ich nieobecności i nie byłeś pewien, czy przypadkiem oni zaraz nie wrócą.

Z przedwczesnym wytryskiem mają związek inne problemy seksualne. Często przedwczesnemu wytryskowi towarzyszą problemy z potencją, zwłaszcza u starszych mężczyzn, u których ejakulacja pojawia się przy nieudanych erekcjach. U mężczyzn, dla których przedwczesny wytrysk jest problemem wstydliwym, obserwuje się spadek popędu seksualnego. Przedwczesny wytrysk może być też reakcją na spadek zainteresowania seksem u partnerki. Przyczyną przedwczesnego wytrysku może również być zbyt duża ilość alkoholu. Zazwyczaj jednak problem przez niego wywołany ma charakter przejściowy.

Na nieszczęście dla większości mężczyzn głównym i często jedynym źródłem wiedzy o wytrysku i o seksie w ogóle są filmy pornograficzne. Trudno nie wpaść w kompleksy widząc te nieustające wzwody i wytryski, w trakcie których wylewają się litry spermy. Filmy „dla dorosłych” mogą być użyteczne w poszerzaniu horyzontów, ale należy zachować odpowiedni dystans w ocenie możliwości aktorów – to tylko film i nigdy nie wiadomo, ile ujęć składa się na jedną scenę!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz