Grypa (flu)

Grypa to choroba zakaźna układu oddechowego, wywoływana przez wirusy. Jest przenoszona drogą kropelkową, dlatego zachorowalność każdego roku jest bardzo wysoka. Kiedyś była również w wielu przypadkach przyczyną śmierci. Obecnie nie jest ona śmiertelna, lecz ma ciężki przebieg, co wyklucza chorego na czas jej przebiegu, z normalnego funkcjonowania. W Polsce, ze względu na umiarkowany klimat, mamy do czynienia z grypą sezonową, która atakuje w terminie od jesieni do wiosny.

Wirus grypy jest bardzo zmienny, co nie sprzyja stworzeniu skutecznej szczepionki. Naukowcy dzielą go na trzy rodzaje: typu A, B oraz C. Typ A jest najbardziej niebezpieczny, gdyż bardzo szybko mutuje, a w dodatku dotyka zarówno ludzi, jak i zwierzęta (np. słynna ptasia czy świńska grypa). Wirus typu B jest natomiast spotykany jedynie u ludzi, choć jest bardzo podobny do swojego poprzednika. Najłagodniejszy jest typ C, który ze względu na niewielką zakaźność powoduje jedynie infekcje i wyklucza groźbę epidemii.

Ze względu na rozprzestrzenianie się wirusa drogą kropelkową, najłatwiej się nim zarazić w zatłoczonych miejscach i dużych skupiskach ludzi. Często zachorowania zdarzają się w pracy i szkole, supermarketach i galeriach handlowych oraz środkach komunikacji miejskiej. Ryzyko zachorowalności wzrasta, gdy organizm jest wycieńczony, przemęczony, przy złym odżywianiu lub w przypadku niewystarczającej higieny osobistej.

Objawy grypy mogą być mylone z przeziębieniem. Najczęściej występuje wysoka gorączka (w przypadku grypy jej skok jest bardzo gwałtowny) oraz dreszcze, a ponadto bóle głowy oraz bóle mięśni i stawów. Może dojść również do powikłań, takich jak niewydolność układu oddechowego, krążenia oraz nerek, zapalenie spojówek, drgawki i omamy, a także zapalenie mózgu, rdzenia kręgowego i opon mózgowo-rdzeniowych.

Zachorowania na grypę można uniknąć poprzez zdrowy tryb życia oraz unikanie kontaktu z chorymi. Aby uniknąć pandemii warto szerzyć wiedzę o szczepieniach, które mogą zapobiec tak wysokiej zachorowalności. Podaje się je każdego roku, w okresie jesiennym. Niestety ze względu na duże modyfikacje nie zawsze są one skuteczne. Według statystyk szczepieniom tym poddaje się niecałe 10% Polaków. Osoby, które należą do grupy ryzyka, czyli przede wszystkim te do 23 oraz po 65 roku życia powinny poddać się szczepieniom, by uniknąć groźnych dla życia i zdrowia powikłań.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz