Świnka (parotitis epidemica, mumps)

Świnka to tylko potoczna nazwa choroby, lecz znana bardziej powszechnie niż jej medyczne określenie: nagminne zapalenie przyusznic. To choroba zakaźna wieku dziecięcego o dość łagodnym przebiegu. Jej przebycie w dzieciństwie gwarantuje nabycie pełnej odporności do końca życia. Jest przenoszona drogą kropelkową, dlatego bardzo łatwo się nią zarazić, zwłaszcza w dużych skupiskach dzieci, takich jak przedszkola czy szkoły.

Okres wylęgania jest najbardziej zaraźliwy i trwa od kilkunastu do dwudziestu kilku dni. Przebiega zazwyczaj bezobjawowo, co może utrudnić zdiagnozowania choroby. Po okresie wylęgu pojawiają się pierwsze objawy. Najczęściej są to:
– bóle głowy,
– osłabiony apetyt,
– ogólne złe samopoczucie
– gorączka.
– może wystąpić również ból gardła i ślinianek, zwłaszcza podczas spożywania posiłków.

Wkrótce potem pojawia się najbardziej charakterystyczny objaw tej choroby, czyli powiększenie ślinianki, której obrzęk rozchodzi się od tyłu ucha i szybko pokrywa bok i tyły głowy, upodobniając rysy chorego do wizerunku świnki. Stąd też potoczna nazwa tej choroby. Obrzęk utrzymuje się zazwyczaj około dziesięciu dni, powodując kłopoty z otwieraniem ust i spożywaniem posiłków. Może występować również suchość w gardle.

Świnka z reguły nie niesie za sobą powikłań, ale są one możliwe. Do tych najczęstszych należą zapalenie opon rdzeniowo–mózgowych, co w konsekwencji może przynieść niedosłuch, a nawet głuchotę. Gdy chore dziecko zacznie się zatem skarżyć na bóle głowy, zacznie wymiotować i mieć nudności, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Wirus świnki może zaatakować również jądra, dlatego jest tak niebezpieczny dla chłopców. Może również być przyczyną problemów z tarczycą. Zatem gdy tylko wystąpią w trakcie trwania choroby dodatkowe objawy należy jak najszybciej zasięgnąć opinii lekarskiej, by uniknąć poważnych konsekwencji.

Leczenie świnki, tak jak w przypadku odry, polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów. Ze względu na trudności z przełykaniem, choremu warto podawać łatwe do przełknięcia pokarmy o papkowatej konsystencji. Nie można również przeziębić obrzękniętych ślinianek, dlatego warto je owinąć chustą lub szalikiem lub założyć golf. Chore dziecko powinno leżeć w łóżku, a w przypadku wystąpienia gorączki należy mu podać leki obniżające ciepłotę ciała. Obecnie obowiązkowe są szczepienia dzieci przeciwko śwince. Nie dają one jednak gwarancji, że dziecko nie zachoruje, ale mogą złagodzić objawy lub sprawić, że świnka przebiegnie bezobjawowo.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz