Odra

Odra to zakaźna choroba wieku dziecięcego. Jak większość z nich przenosi się drogą kropelkową, przy kontakcie z zakażonym. Ze względu na obowiązkowe szczepienia profilaktyczne jest ona obecnie rzadkością, lecz gdy szczepienia nie były ogólnodostępne, epidemiczne zachorowania zdarzały się nawet co 2-3 lata.

Od momentu zarażenia odrą do wystąpienia pierwszych objawów upływa około 14 dni. Jest to tak zwany okres wylęgu choroby. Odrę zwiastują takie objawy, jak kaszel i katar, bóle gardła oraz zapalenie spojówek. Dopiero następnie pojawia się charakterystyczna dla tej choroby wysypka. To czerwone plamki i grudki, które mogą zajmować duży obszar ciała. Zaczyna się ona najczęściej na głowie i twarzy oraz za uszami oraz postępuje w kierunku stóp dziecka.

Choć jest to choroba wieku dziecięcego, które najczęściej mają łagodny przebieg, w przypadku obniżonej odporności mogą wystąpić groźne powikłania. W grupie ryzyka są dorośli, którzy nie przechodzili odry w dzieciństwie, dzieci z krzywicą oraz niedożywione. Do najczęstszych powikłań należą zapalenia ucha, płuc, krtani oraz mięśnia sercowego. Najbardziej ciężkim powikłaniem, które może spowodować duże zniszczenia w organizmie chorego jest odrowe zapalenie mózgu.

W przypadku pojawienia się dodatkowych objawów, które mogą oznaczać powikłania, niezbędne jest zgłoszenie się pod opiekę lekarską i natychmiastowe podjęcie leczenia. Gdy odra przebiega standardowo, stosuje się tak zwane leczenie objawowe. Jak przy większości chorób dziecięcych, dziecko powinno kilka dni pozostać w domu i leżeć w łóżku. Należy podawać mu duże ilości napojów: wody lub delikatnych herbatek oraz lekkostrawne posiłki. Zmiany skórne można smarować maściami łagodzącymi świąd, a w przypadku gorączki robić chłodne okłady i zbijać temperaturę. Po kilku dniach chory samoczynnie powróci do zdrowia.

Uodpornić się na odrę można jedynie na dwa sposoby. Niemal stuprocentową gwarancję daje jedynie jej przebycie w wieku dziecięcym. Obecnie są stosowane szczepienia profilaktyczne, które znacznie obniżają możliwość zarażenia, choć nie wykluczają jej całkowicie. W przypadku zachorowania na odrę po szczepionce ma ona znacznie łagodniejszy przebieg. Mniejsze jest również ryzyko wystąpienia powikłań. W kalendarzu szczepień obowiązkowych, zastrzyki przeciw odrze są zalecane w przedziale od trzynastego do piętnastego miesiąca życia oraz powtórna w wieku siedmiu lat. Jak są one ważne można zauważyć w krajach trzeciego świata, gdzie każdego roku, odra zbiera swe śmiertelne żniwo.

Add Comment