Kąpiel melisowa

Melisa lekarska to roślina pochodząca z krajów basenu Morza Śródziemnego, Afryki Północnej i Azji. Obecnie uprawiana jest także w Polsce. Melisa to jedno z naturalnych ziół, które ma działanie uspakajające i antystresowe. Ma tak silne działanie, iż w pewnych przypadkach może spowodować zmniejszenie  zażywania dodatkowych leków. Zaleca się jej stosowanie w postaci kąpieli lub spożywanie w postaci naparów, przy trudnościach z zasypianiem, stanach nerwowych oraz zaburzeniach rytmu serca.

Aby przygotować kąpiel melisową, konieczna jest wanna, gorąca woda, suszona melisa. Dodatkowo można się zaopatrzyć w odprężającą muzykę i świece. Dawka suszonej melisy wynosi 100 g suszonych liści  na 5 litrów wrzącej wody. Po pół godziny zaparzania należy odcedzić liście i wlać do wanny.

Kąpiel melisowa z cytryną lub pomarańczą.

Poleca się także kąpiel melisową z dodatkiem cytryny lub pomarańczy.
W przypadku cytryny należy obrać cytrynę i wycisnąć z niej sok. Skórkę zagotować w wodzie z suszoną melisą przez ok. 10 minut. Następnie przecedź i dolej sok z cytryny. Całość wlej do wanny z gorącą wodą. Cytryna spotęguje tonizację skóry i ukoi nerwy, ułatwi zasypianie.

Jeśli chodzi o pomarańczę to należy zetrzeć skórkę pomarańczy na tarce, a sok wycisnąć. Całość zalać wodą i dodać suszoną melisę. Do tego można dodać kilka goździków. Gotować pod przykryciem i odcedzić. Następnie wlać do wanny. Taka kąpiel zadziała relaksująco na ciało oraz polepszająco na jędrność skóry. Ponadto lekko ją rozjaśni.

Kąpiel melisowa działa kompleksowo:
– uspokajająco i antystresowo,
– odświeżająco,
– dezynfekująco,
– przeciwzapalnie,
– łagodzi ugryzienia ukąszenia,
– reguluje pracę gruczołów łojowych,
– przeciwskurczowo np. podczas menstruacji,
– łagodzi nerwobóle,
– na bóle głowy,
– pobudza laktacje,
– ułatwia trawienie.

Add Comment