Jak rozpoznać dobrą wodę mineralną ?

Nie wielu z nas wchodząc do sklepu widzi różnice między wodami butelkowymi na półkach. A jest to o tyle ważne, że nie każda woda jest odpowiednia dla danego organizmu. Podstawową różnicą jest podział na wody mineralnej ze względu na stopień mineralizacji (niskozmineralizowane, średniomineralizowane, wysokomineralizowane).

Niskozmineralizowana nadaje się dla wszystkich do codziennego spożycia. Średniozmineralizowane zawierają chlorki wapnia co korzystnie wpływa na nadciśnienie. Z kolei wysokozmineralizowane zawierają jony sodu, chloru, fluoru, wapnia i magnezu. Zalecana jest sportowcom i pracującym fizycznie, dla uzupełnienia niedoborów. Nie poleca się picia dzieciom czy osobom z chorobami nerek  lub nadciśnieniem tętniczym. Mogą doprowadzić do kumulacji biopierwiastków i doprowadzić do kamicy nerkowej.

Co sprawdzić przed zakupem ?

Przed zakupem wody mineralnej sprawdźmy zawartość magnezu oraz zawartość wapnia. Ważne są proporcje między nimi. Prawidłowo powinno to wyglądać następująco – co najmniej 50 mg magnezu na minimum 150 mg wapnia w litrze wody. Poza tym ważna jest również ilość siarczanów (prawidłowo minimum 250 mg na litr) i wodorowęglanów (ok. 600 mg na litr), ponieważ mają one właściwości alkalizujące kwasy w organizmie.

Woda mineralna tylko częściowo uzupełni brakujące składniki – o tym należy pamiętać. W przypadku pewnych chorób i dolegliwości trzeba pamiętać o przeciwwskazaniach co do wód mineralnych np. osoby cierpiące na nadciśnienie, z chorobami nerek czy krążenia powinny unikać wód z sodem, powodującym wzrost ciśnienia, a ponadto nadmierne zbieranie się wody w organizmie. Woda mineralna z zawartością jodu nie jest zalecana dla tych, którzy chorują na tarczycę.

Najlepsza i najbardziej uniwersalną wodą jest naturalna woda źródlana, nie uzdatnianą, która zawiera mniej mikroelementów (15-500 mg na litr), przez co jest bezpieczna dla każdego. Polecane są także wody źródlane z domieszką mineralnej. Są zatem sztucznie wzbogacane składnikami mineralnymi.

Poleca się także skorzystanie z dobrodziejstwa wód leczniczych. Jednak warto najpierw skonsultować się z lekarzem. Wody lecznicze są dystrybuowane przez cztery polskie uzdrowiska:
– Krynica Zdrój (Słotwinka, Jan, Zuber),
– Polanica Zdrój (Wielka Pieniawa),
– Szczawno Zdrój (Mieszko, Dąbrówka),
– Wysowa (Józef, Henryk, Franciszek, Helena).

Spożywanie wód leczniczych jest zalecane przy różnego rodzaju schorzeniach. Są składnikiem kuracji:
– Jan – wykazuje właściwości moczopędne pomocne przy kamieniach nerkowych, cukrzycy, a jednocześnie jest przeciwwskazana przy chorobach serca, zaburzeniach przewodu pokarmowego,
– Helena – obniża cholesterol,
– Słotwinka – oczyszcza z metali ciężkich, pomaga w stresie i nerwicy.

Minerały w nich zawarte można przedawkować, dlatego trzeba konsultować ich spożywanie z lekarzem.

Add Comment