Hydroterapia

Hydroterapia inaczej zwana wodolecznictwem to jedna z metod leczenia, która szczególnie pozytywnie wpływa na układ krążenia, układ nerwowy, układ ruchu oraz wygląd zewnętrzny (np. wyszczuplająco, detoksykująco, antycellulitowo).

Zabiegi wodą opierają się na trzech podstawowych elementach: wysoka temperatura, zanurzanie ciała i ruch wody – hydromasaż. Ciepło wpływa na rozszerzenie się naczyń krwionośnych i zwiększenie obiegu krwi. To powoduje efektywniejsze działanie danej substancji rozpuszczonej w wodzie. Zanurzenie ciała ma na celu zmniejszenie wagi ciała, aby odciążyć m.in. kręgosłup, mięśnie, stawy. Hydromasaż dodatkowo pobudza i wpływa na pożądany efekt.

Hydroterapia stosowana jest w salonach SPA, uzdrowiskach, ale także możesz ją zastosować we własnej wannie. Przy pewnych schorzeniach stosuje się także zimny strumień wody. Główną zaletą hydroterapii jest przede wszystkim to, że jest ona w 100% naturalna i bezpieczna.

Zabiegi hydroterapeutyczne można podzielić na kąpiele:
– całkowite,
– częściowe,
– kinezyterapeutyczne,
– perełkowe,
– tlenowe,
– masaż podwodny.

Zabiegi ze strumieniem wody:
– polewanie,
– natryski stałe,
– natryski ruchome.

Zabiegi z wykorzystaniem mokrych tkanin:
– zmywanie,
– nacieranie,
– zawijanie,
– okłady,
– kompresy.

Kąpiele:
Ciepłe kąpiele pomagają przy trudnościach w zasypianiu, jak również w nerwicach i pobudzeniach nerwowych. Rozluźniają i pozytywnie wpływając na stan naszej psychiki. Ponadto kąpiele zalecane są w przypadku leczenia kamicy nerkowej, a to za sprawą przyspieszonego wydalania moczu zalegającego w układzie moczowym. Oprócz tego, ciepła kąpiel idealne sprawdzi się w przypadku rozgrzania organizmu, w leczeniu infekcji, a także wspomaga eliminację dolegliwości skurczów i kolek.

Masaże wodne:
Z uwagi na właściwości poprawiające krążenie krwi zmniejszają się obrzęki ciała, znika napięcie mięśni i stawów. Ostatecznie, zmęczone i pozbawione energii ciało nabiera witalności, a ogólny stan zdrowia i samopoczucie ulega znacznej poprawie.

Natryski:
Natryskiem nazywamy rodzaj zabiegu, w którym główną rolę odgrywa ciśnienie oraz temperatura strumieni wody. Wyróżniamy szeroki wachlarz rodzajów natrysków, m.in. zimne, ciepłe, o ciśnieniu niskim, średnim lub wysokim. Przydadzą się osobom z dolegliwościami przemęczenia psychicznego, a także w leczeniu chorób dróg oddechowych, nerwobóli, nerwic, jak i zaburzeń ukrwienia obwodowego. Z kolei niewydolność krążenia, padaczka, nadciśnienie czy choroba wieńcowa stanowi istotne przeciwwskazanie na korzystanie z natrysków, jako sposobu leczenia.

Okłady i kompresy:
Mogą być zimne lub gorące. Woda, która zostaje użyta musi mieć stałą temperaturę. W przypadku zimnych okładów zaleca się utrzymanie temperatury 10 stopni Celsjusza. Zabieg powinien trwać od 30 minut do godziny. Wskazaniem do robienia okładów są wszelkiego typu urazy i stłuczenia ze względu na właściwości zatrzymujące tworzenie się krwiaków. Ponadto zaleca się stosowanie okładów w przypadku:
– bólów brzucha o różnym charakterze, kobiety muszą pamiętać, aby przerwać ich stosowanie podczas miesiączki,
– stanów zapalnych,
– wysokiej temperatury,
– bólów głowy,
– dolegliwości po ekstrakcji zęba.

Add Comment