Zakwaszenie organizmu

Dla zdrowia ludzkiego organizmu konieczna jest w nim tzw. równowaga kwasowo-zasadowa. Jest to odpowiedni stosunek pomiędzy anionami i kationami w płynach ustrojowych. Ludzka krew charakteryzuje się pH 7,4, czyli ma lekko zasadowy odczyn (pH poniżej 7 – odczyn kwaśny, powyżej 7 – zasadowy). Nawet małe zmiany w pH krwi mogą mieć poważne skutki. Jeżeli pH spadnie poniżej 7,35  można mówić o zakwaszeniu organizmu, czyli kwasicy.

Co ma wpływ na utrzymanie równowagi ph krwi ? Otóż po prostu to co spożywamy na co dzień. Kwasotwórczym pokarmem są: białka zwierzęce, węglowodany, tłuszcze oraz cukier. Z kolei alkalizującymi produktami są owoce i warzywa. Mechanizm obronny organizmu przed zbyt dużym poziomem kwasowości polega na pobieraniu i usuwaniu ze wszystkich organów ciała, a nawet kości, minerałów takich jak wapń, sód, potas i magnez, żeby zneutralizować kwasy. Ponadto gromadzi znaczną ilość odpadów kwasowych, których nie potrafi już usunąć, w tkance tłuszczowej.

Jeszcze innymi powodami wywołującym zakwaszenie są:
– zły sposób zestawiania posiłków (zasadowe węglowodany trawione są w jamie ustnej, a kwasowe białka w żołądku),
– spożywanie zbyt małej ilości wody (minimum 1,5l na dzień),
– bardzo intensywny wysiłek fizyczny, albo przeciwnie brak aktywności,
– zbyt duża ilość zażywanych leków,
– alkohol, nikotyna oraz kofeina,
– zatrucie organizmu metalami ciężkimi,
– niedobór tlenu we krwi,
– choroby nerek.

Ludzki organizm posiada szereg mechanizmów chroniących przed zachwianiem równowagi kwasowo–zasadowej, jednak do czasu. Przekroczenie pewnej granicy jest już poważnym zagrożeniem. Zakwaszenie organizmu wywołuje pewne objawy. Najpierw pojawiają się cienie pod oczami, następne nalot na języku i gorycz w ustach. Ponadto ciągłe zmęczenie, bóle głowy i mięśni, niestrawność, problemy skórne, kamica nerkowa, zatrzymanie wody w organizmie i wiele innych.

Niewykryta i nieleczona Kwasica prowadzi do poważnych powikłań, będących skutkiem uszkodzenia komórek. Wśród nich:
– niedokrwienie tkanek (uczucie zimna),
– uszkodzenia naczyń krwionośnych,
– podwyższony poziom cholesterolu LDL,
– miażdżyca,
– zawał,
– dna moczanowa,
– osteoporoza,
– zesztywnienie kręgosłupa,
– zapalenie błon śluzowych żołądka i jelit,
– kamienie żółciowe.

Add Comment