Jaskra

Jaskra (łac. glaucoma) zalicza się do najpoważniejszych chorób narządu wzroku. Dawniej była uznawana za dolegliwość osób w podeszłym wieku. Teraz występowanie schorzenia zauważa się u coraz młodszych ludzi. Uwarunkowane jest to szybkim rozwojem gospodarczym i cywilizacyjnym świata. Choroba może wystąpić nawet u niemowląt. Niemniej ryzyko zachorowania rośnie z wiekiem, po 50. roku życia jest od 5 do 10 razy wyższe niż wcześniej. Jaskra polega na powolnym zamieraniu nerwu wzrokowego, które prowadzi do całkowitej ślepoty. Dochodzi do niego najczęściej na skutek znacznego wzrostu poziomu ciśnienia wewnątrz gałki ocznej oraz przewlekłego niedokrwienia nerwu wzrokowego, który jest odpowiedzialny za przekazywanie informacji wzrokowych do mózgu. Choroba ma charakter nieodwracalny. Można jedynie zatrzymać rozwój glaukomy. Najlepiej, gdy dzieje się to we wczesnych etapach rozpoznania schorzenia, nim pole widzenia pacjenta nie jest jeszcze znacznie ograniczone. Lekarze okuliści apelują o regularne przeprowadzanie badań kontrolnych, które pozwalają rozpoznać dolegliwość i zahamować jej postępowanie. Najczęściej spotkaną odmianą schorzenia jest jaskra z otwartym kątem przesączenia, która występuje u 80% chorych. Jest ona praktycznie niewykrywalna w pierwszych etapach, ponieważ nie powoduje żadnych niepokojących dolegliwości. Dopiero lekarz okulista jest w stanie postawić odpowiednią diagnozę podczas profilaktycznych badań kontrolnych (przynajmniej raz na 2 lata). Jaskra o zamkniętym kącie przesączenia ma przebieg bardzo gwałtowny. Silny ból oczu uniemożliwia funkcjonowanie, dlatego konieczna jest hospitalizacja i interwencja chirurgiczna.

Zagrożenie zachorowaniem na jaskrę wzrasta w przypadku wcześniejszego rozpoznania cukrzycy lub miażdżycy, nadciśnienia, niedociśnienia, znaczniej krótkowzroczności oraz odziedziczonej skłonności do tej choroby, a także częstych bólów głowy i migreny. Z ryzykiem jaskry powinny liczyć się także osoby uzależnione od nikotyny, żyjące w stresie oraz osoby w podeszłym wieku. Chociaż choroba nie ma wyraźnych zwiastunów, są pewne objawy ostrzegawcze. To między innymi bóle głowy i ciągle zimne dłonie oraz stopy, świadczące o zaburzeniach krążenia. Niepokój mogą  budzić też ostre ataki migreny, zamglenie wzroku czy nawracające zapalenie spojówek. Pacjenci skarżą się głównie na obniżenie ostrości obrazu i znacznie zmniejszenie pola widzenia.

Jaskra należy do chorób nieuleczalnych. Celem jest zatrzymania postępu choroby na jak najwcześniejszym etapie jej rozwoju. Kiedy choroba znajduje się we wczesnym stadium stosuje się leczenie zachowawcze, używając kropli zmniejszających ciśnienie śródgałkowe. W przypadku późnego rozpoznania jaskry konieczny jest zabieg laserowy lub chirurgiczny, który ma na celu udrożnienie drogi odpływu cieczy z oka. Lekarze apelują o zachowanie profilaktycznej ochrony oka, która skutecznie obniży ryzyko zachorowania na jaskrę, a we wczesnych etapach może wpłynąć na poprawę postępujących zmian chorobowych. Przyjmowanie preparatów zawierających luteinę – np. Lutein lub Lutein Plus firmy CaliVita – stanowi nieocenioną pomoc w walce z dolegliwościami narządu wzroku.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz