Zaćma (katarakta)

Zaćma zwana kataraktą (łac. cataracta) bywa przez coraz większą liczbę lekarzy okulistów określana jako choroba cywilizacyjna. Najczęściej spotykaną odmianą katarakty jest ta uwarunkowana wiekiem pacjenta, tak zwana zaćma starcza. W ostatnim dziesięcioleciu ubiegłego stulecia badania wykazały, że na zaćmę chorują głównie osoby po 70. roku życia, obecnie ta granica wiekowa dotyczy już 65-latków, a niekiedy do specjalisty zgłaszają się z tym problemem nawet 50-latkowie. Związane jest to z globalną zmianą stylu życia. Choroba może być uwarunkowana genetycznie lub metabolicznie. Istnieje także zaćma wrodzona, która wiąże się z przebytymi w czasie ciąży chorobami, oraz katarakta pourazowa bądź wtórna, której sprzyjają takie schorzenia jak: cukrzyca i tężyczka. Zaćma dotyczy soczewki oka i miarę rozwoju choroby powoduje jej zmętnienie w stopniu częściowym albo całkowitym. Nie leczenie katarakty prowadzi do utraty wzroku.

Najbardziej charakterystycznym objawem zaćmy starczej jest zanik przejrzystości widzianego obrazu. Nagromadzone przez lata warstwy włókien soczewki prowadzą do powstania twardego jądra soczewki, które znacznie potęguje dolegliwość zamglenia obrazu.  Starzenie się organizmu powoduje zmiany równowagi biochemicznej wymaganej do utrzymania prawidłowego poziomu przejrzystości zdrowej soczewki. Warstwy zewnętrzne zwiększają uwodnienie i stają się nieprzejrzyste, obniżając ostrość wzroku. Pacjent ma również problem z prowadzeniem pojazdu, widzeniem w jasnych pomieszczeniach oraz zaburzenia w ocenie odległości, a w miarę upływu czasu i rozwoju katarakty dochodzą kłopoty z bezpiecznym poruszaniem się. Oczy chorego szybko się męczą, musi on więc zrezygnować z niektórych czynności, które do tej pory nie sprawiały mu trudności. Dowiedziono, że stres oksydacyjny związany z silnym nagromadzeniem wolnych rodników, które, utleniając się, prowadzą do uszkodzenia soczewki. Zdaniem naukowców przyjmowanie suplementów diety mających właściwości antyoksydacyjne (przeciwutleniające), np. Lutein firmy CaliVita, prowadzi do zmniejszenia ryzyka rozwoju zaćmy.

Schorzenie w początkowej fazie rozwoju leczone jest farmakologicznie. Niestety, postępująca choroba wymaga leczenia operacyjnego. Utrata wzroku jest  jednak odwracalna dzięki usunięciu chorej soczewki i wszczepieniu pacjentowi sztucznej. Współczesna medycyna oferuje coraz to nowsze, mało inwazyjne metody przeprowadzania zabiegów usuwających jaskrę, dzięki nim pacjent może szybciej wrócić do pełnego zdrowia. Lekarze okuliści zalecają jednak, by pamiętać o codziennej profilaktyce (doskonały preparat zawierający zbawienną dla oczu luteinę to Lutein oraz Lutein Plus). Wspomoże ona złagodzenie objawów oraz szybszy powrót do prawidłowego widzenia po interwencji chirurgicznej usunięcia zaćmy.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz