Czym jest wzrok ?

Wzrok, lub szerzej mówiąc zmysł wzroku to zdolność człowieka i zwierząt do odbierania bodźców świetlnych. Dzięki niemu możemy odbierać informacje o otaczającym nas świecie, które są odpowiednio przetwarzane i analizowane przez nasz układ nerwowy, zapewniając nam to, co nazywamy widzenie.

Widzenie to ogół czynności wykonywanych przez nasze oko i układ nerwowy w celu dostarczania odpowiednich bodźców. Na widzenie składa się ocena, z której strony pada światło oraz czy jego źródło jest w naszym pobliżu, czy w otoczeniu panuje ciemność. Za sprawą czopków widzimy świat na kolorowo i rozróżniamy barwy, zaś pręciki pozwalają nam rozróżniać kształty otaczających nas przedmiotów. Niesamowitą zdolnością oka jest również ocena odległości między nami, a obserwowanym przez nas obiektem.

Z całej gamy dostępnych nam zmysłów to właśnie wzrok odgrywa największą rolę. Dostarcza on bowiem do naszego mózgu najwięcej danych i wrażeń. Jest to suma rzędu 80% wszystkich odbieranych bodźców. Zadziwiające zatem się wydaje, że tak mało z nas dba o swoje oczy, a prawie połowa społeczeństwa posiada jakiej wady wzroku, rozwinięte w mniejszym lub większym stopniu. 50% wszystkich wad wzrok należy do krótkowzroczności, która jest najczęściej spotykanym zaburzeniem widzenia.

Ciekawe jest, że tylko ludzie tak bardzo opierają się na tym zmyśle. U zwierząt równie ważne są odczucia, które są dostarczane z innych zmysłów, zwłaszcza słuchu i węchu. Warto również wiedzieć, że zwierzęta nie widzą tak samo jak ludzie. Człowiek widzi tylko pewien zakres całego spektrum promieniowania elektromagnetycznego. Tę jego część dostrzegalną przez człowieka nazywa się światłem widzialnym. Niektóre ze zwierząt mogą natomiast dostrzegać to, co dla nas będzie niewidoczne, gdyż mają szersze spektrum widzenia promieniowania. I tak na przykład żółwie błotne potrafią widzieć w podczerwieni, co pozwala im na lepszy wzrok w błotnistej i mętnej wodzie. Ptaki i niektóre owady natomiast widzą również w nadfiolecie, co pozwala im na zlokalizowanie słońca nawet w najbardziej pochmurny dzień.

Jednak dla nas zmysł wzroku często jest najważniejszy ze wszystkich, dlatego warto o niego dbać już teraz. Niestety oczy również się starzeją, co  z czasem będzie miało związek z pogarszaniem jakości widzenia. Dlatego ważna jest odpowiednia dieta oraz ćwiczenia usprawniające narząd wzroku. Im regularniej będziemy je stosować tym większa szansa na zachowanie dobrego wzroku przez długi czas.

Możesz również polubić…