Grzybica po antybiotyku

Infekcje zimowe to czas kiedy znaczna część chorujących musi podjąć kurację antybiotykami. I o ile sama główna choroba zostaje zwalczona o tyle antybiotyki mogą być, niestety, przyczyną kolejnego stanu chorobowego jakimi są wszelkiego rodzaju grzybice.

Skutki uboczne antybiotyków

Słaba odporność organizmu, połączona z niszczycielskim dla flory bakteryjnej działaniem antybiotyków to już prosta droga do zakażenia nieprzyjemną i uciążliwą grzybicą. Wiele osób niestety same zapraszają ją do siebie nie osłaniając się i nie chroniąc swojej flory lekami, czy suplementami osłonowymi, które nie są niczym innym jak zbawiennym kwasem mlekowym.

Grzybica układu pokarmowego

Jest to niezwykle uciążliwa dolegliwość.

Tak jak złożony jest przewód pokarmowy tak samo dzieli się grzybica. Pierwszy na liście jest przełyk. Infekcja na tym odcinku jest traktowana jako poważne schorzenie. Grzybnia atakuje ścianki naczyń krwionośnych błony śluzowej przełyku, wrastając w nią, powodując kolejno ich przerost, uszkodzenie błony śluzowej, a to prowadzi do krwotoków.

Grzybica układu pokarmowego objawy

Istotnymi i znaczącymi symptomami okazują się być bóle przy przełykaniu, ból zamostkowy, w okolicach łopatek i całej powierzchni pleców.

Kolejny na liście jest żołądek. Grzybica atakuje zazwyczaj po kuracji antybiotykami ale też w kuracji przeciw wrzodowej, sterydowej czy w wyniku marskości wątroby, nowotworów oraz cukrzycy. Wydawać by się mogło, że środowisko jakie występuje w żołądku nie jest sprzyjające dla groźnych grzybów. Nic niestety bardziej mylnego. W wyniku fermentacji grzybów następuje zniszczenie nabłonka błony śluzowej żołądka. Oprócz tego wydzielają one enzymy rozkładające białko, a to powoduje nadżerki.

Ostatnim miejscem są jelita. Ta grzybica zwana jest kandydozą, a w zasadzie jej odmianą. Jest wywoływana przez grzyby Candida albicans. Symptomy wskazujące na grzybicę jelit są złożone ale przy tym charakterystyczne w połączeniu razem. Z całą pewnością należą do nich wzdęcia, biała powłoczka na języku, zaburzenia trawienia, zaparcia bądź biegunki, silne i częste bóle brzucha.

Grzybica układu pokarmowego lecznie

Istotne jest leczenie połączone z odpowiednią dietą pozbawioną cukru. Ważny jest też sposób jedzenia, tzn. staranne gryzienie i przeżuwanie pokarmów. Niestety leczenie tego rodzaju grzybicy jest procesem długotrwałym i dość uciążliwym. Jednak nie można absolutnie zbagatelizować tego procesu. Dobrze jest wiedzieć, że mylnie stosowana kuracja antybiotykowa tylko pozornie przynosi ulgę. Dlatego tak ważne jest w grzybicy układu pokarmowego wprowadzenie restrykcyjnie przestrzeganej diety.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz