Jak dbać o oczy ?

Obecnie coraz więcej czasu spędzamy przed monitorem komputera. W pracy, domu…
Jak można się domyślić nie jest to zdrowe dla naszych oczu. Od pracy przed komputerem nie możemy się wymigać, ale możemy ograniczyć czas spędzany przed miniatorem w domu – dla rozrywki.

Zmęczenie oczu objawy

Oczy bardzo łatwo ulegają zmęczeniu, zaczerwienieniu i zaczynają piec. Jest to jeden z najwrażliwszych organów ciała. Jak zminimalizować szkodliwe działanie kiedy jesteśmy zmuszeni siedzieć długie godziny przed komputerem?

Zmęczone oczy

Po pierwsze nie należy siedzieć zbyt blisko monitora – najlepsza odległość to 60 cm.

Po drugie jeśli siedzisz kilka godzin to raz na godzinę, odchodź o monitora na minimum 5 minut. Przejdź się, a najlepiej patrz na zieleń gdyż ma ona dla naszych oczu kojące działanie.

Po trzecie korzystaj z kropli do oczu. Od pracy na komputerze bardzo schną oczy, mogą też boleć i piec. Ponadto wietrz pomieszczenie, w którym jest komputer.

Po czwarte staraj się pić więcej płynów, to wpłynie też na nawilżenie oczu.

Po piąte zapewnij sobie odpowiednie naświetlenie pomieszczenia. Jasny monitor i ciemne pomieszczenie w kontraście nie działa dobrze na nasz wzrok. Koniecznie miej lampkę z oświetleniem przy biurku.

Po szóste jeśli bolą cię oczy to zastosuj kompresy, np. z rumianku. Możesz też wykorzystać żelowe opaski na oczy.

Po siódme ustaw właściwie komputer. Okno powinno być za lub obok monitora. Istotne jest także ustawienie lampki, aby nie odbijała światła.

Po ósme odżywiaj się tak aby uzupełniać niedobory luteiny w oczach. Zadbaj aby twoja dieta była bogata w przeciwutleniacze.

Po dziewiąte noś okulary z antyrefleksem, jeśli masz wadę wzroku.

Po dziesiąte rób badania oczu co jakiś czas jeśli na co dzień pracujesz po kilka godzin przy monitorze.

Ponadto:
– organizm powinien się wysypiać, zmęczone całodzienną pracą oczy i mózg tego potrzebują,
– z sypialni usuń dodatkowe źródła światła np. wyłącz elektronikę ze stanu czuwania itp. męczy to oczy w nocy kiedy się przebudzasz,
– latem noś okulary przeciwsłoneczne z filtrem,
– poznaj kilka ćwiczeń na oczy i stosuj je codziennie
– kropli używaj na co dzień- nie tylko kiedy oczy już cię bolą i pieką. Po wkropieniu kropli zamknijmy oczy na 3 minuty, nie mrugajmy.

Add Comment