Zaćma kontra antyoksydanty

Zaburzenia widzenia dotyczą niemal wszystkich osób starszych. Głównym schorzeniem jest zaćma zw. kataraktą. Objawia się ona w zmętnieniu soczewki w jednym lub obu oczach.
Widzenie staje się nieostre, niewyraźne, zaciemnione. Zaćma to schorzenie pojawiające się już u osób po 50. roku życia. W rozwiniętych rejonach świata wykonuje się operacje, z kolei tam gdzie nie jest to możliwe ludzie tracą wzrok.

Zaćma przyczyny

Powodem zaćmy jest uszkodzenie soczewki w efekcie silnego utlenienia. Nasterują pęknięcia drobnych naczyń, uszkadzających siatkówkę. Udział mają tutaj słynne wolne rodniki, które niszczą komórki oczu. Zbyt duże promieniowanie słoneczne, dym papierosowy, zanieczyszczenia środowiska, stres to powoduje, że wole rodniki mogą działać niszcząco na tkanki oka. Stosując pewną dietę można wzmocnić ochronić oczy przed ich szkodliwym działaniem. Warto zatem wspomagać się przeciwutleniaczami, czyli witaminą C i E, beta-karotenem i wieloma innymi.

Wolne rodniki są cząsteczkami chemicznymi, krążącymi w organizmie człowieka. Działają destrukcyjnie na strukturę komórek w oczach. Ta nie potrafi szybko i skutecznie się zregenerować, dlatego pojawia się zaćma.

Zaćma objawy

zacma_objawyDo pierwszych objawów zaćmy zaliczamy poczucie zmniejszonego kontrastu, pogorszenie ostrości widzenia przy pogorszonych warunkach widoczności. Bardzo charakterystycznym jest przecieranie soczewek okularowych, gdyż chory myśli, że szkła są zabrudzone. Tak jak wiele chorób oczu, zaćma nieleczona prowadzi do utarty wzroku.

Do czynników sprzyjających pojawianiu się zaćmy są:
– cukrzyca,
– tężyczka,
– inne choroby oczu,
– przyjmowanie leków sterydowych.

Zaćma leczenie

Zaćmę da się wyleczyć operacyjnie poprzez wszczepienie sztucznej soczewki. W przeszłości soczewkę usuwano całkowicie, ale po zabiegu chorzy mieli zbyt dużą nadwzroczność, co nakazywało używać dość grube szkła (8-16 dioptrii). Współcześnie lekarze usuwają tylko przednią część soczewki. Pacjenci po zabiegach muszą uważać na zbyt duży skok ciśnienia w gałce ocznej, dlatego zobowiązani są unikać wysiłku fizycznego. Zaćma raczej nie powoduje widocznych zmian w wyglądzie oka. Nie ma zaczerwienienia, podrażnienia lub wydzieliny. Nie jest chorobą niebezpieczną dla zdrowia ale dla oka.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz