Zwyrodnienie plamki żółtej

Na samym środku siatkówki mieści się punkt zw. plamką żółtą. Jest ona największym skupiskiem światłoczułych receptorów siatkówki. Odpowiedzialne są one za ostrość obrazu, jaki tworzy się w oku. Zwyrodnienie plamki żółtej (Age related Macular Degeneration tzw. AMD) jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku po 65 roku życia. Według statystyk cierpi na nie 2 miliony Polaków. Do zaburzeń widzenia dochodzi kiedy plamka żółta albo otaczająca ją błona zostaną uszkodzone.

Zwyrodnienie planki żółtej

Jakie są pierwsze symptomy uszkodzenia tej części oka? Proste linie wydają się być faliste – tekst który czytamy staje się rozmazany – kłopoty w czytaniu, obraz centralny jest dla nas niewidoczny – ciemne punkty. Pojawiają się też problemy w rozróżnianiu kolorów. Przyczyny nie są pewne i do końca znane. Podejrzewa się jednak, że wpływ na rozwój może mieć spożywanie alkoholu i palenie papierosów. Ponadto schorzenie dotyka częściej osoby o jasnych oczach. Do reszty czynników ryzyka należą:
– płeć (częściej dotyka kobiet),
– cukrzyca,
– nadciśnienie,
– niedobór witaminy C, E
– niedobór cynku czy selenu.

Degeneracja plamki żółtej postępuje z wiekiem – jeśli zatem nie podejmiemy leczenia to doprowadzi to do utarty wzroku.

W zdrowej plamce żółtej znajduje się luteina oraz zeaksantyna. Substancje te są filtrem pochłaniającym szkodliwe dla oka promieniowania. Aby zapewnić sobie właściwą koncentrację luteiny i zeaksantyny w tej części oka to postaraj się dostarczać je ze zewnątrz. Znajdziesz je w produktach takich jak np.: szpinak, kapusta, groszek, papryka, pomarańcze, kiwi.

Istnieją dwa typy AMD:
– „mokre”, które wiąże się z powstawaniem dodatkowych naczyń krwionośnych,
– „suche” , które nie wiąże się z powstawaniem naczyń krwionośnych.

W pierwszym z nich pomimo leczenia nie widać poprawy, istnieje ryzyko utraty wzroku.

Leczenie AMD

Jest związane z tworzeniem nowych naczyń aby polepszyć dostawę krwi do siatkówki. Są one jednak bardzo delikatne i szybko niszczą się – to powoduje krwawienie i uszkodzenia.
Z tym typem ma do czynienia około 10% chorych. W tym przypadku można zastosować tzw. fotokoagulacje, która uszczelnia krwawiące naczynia. Zabieg jednak nie jest w stanie przywrócić utraconego pola widzenia. Drugi typ zwyrodnienia postępuje wolniej. Obecne są tutaj żółtawe złogi w obrębie siatkówki oraz tzw. hiperpigmentacja.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz