Rak prostaty

Najcięższą, zarazem często występującą chorobą, jaka może zaatakować stercz jest rak, będący trzecim co do częstości występowania nowotworem wśród mężczyzn w Polsce (zaraz po raku płuc i jelita grubego). Stanowi on 7% wszystkich złośliwych nowotworów, na jakie zapadają panowie.

Rak prostaty objawy

Pierwsze objawy są z reguły podobne do objawów przerostu prostaty. Dlatego też mężczyznom z problemami podczas oddawania moczu zaleca się natychmiastową wizytę u urologa. Innymi, czasem jedynymi, objawami to krew w moczu, ból w dole pleców oraz trudna do wytłumaczenia utrata wagi.

W związku z tym, iż z wiekiem ryzyko zapadnięcia na raka stercza wzrasta, zaleca się, aby mężczyźni po 50. roku życia raz w roku poddawali się badaniu per rectum.

Niektórzy lekarze uważają, że program badania przesiewowego (w ramach którego wykonuje się badanie per rectum) należy uzupełnić o rutynowe badanie poziomu PSA.

Diagnozowanie raka prostaty wygląda podobnie do tego, które stosuje się przy łagodnym przeroście stercza. Wykonuje się badania krwi, m.in. pomiar antygenu specyficznego dla prostaty – PSA, enzymu wytwarzanego przez gruczoł krokowy. Jeżeli poziom enzymu jest wysoki, może to oznaczać obecność raka. Po takim badaniu, lekarz może wykonać biopsję prostaty, by potwierdzić rozpoznanie.

Rak prostaty leczenie

Zdarza się, że w momencie wykrycia u starszego mężczyzny małego, rosnącego powoli guza rakowego, który – jak się wydaje – nie wpłynie na jego przewidywaną długość życia, może on wspólnie z lekarzem stwierdzić, że najlepszym sposobem działania będą regularne kontrole, a nie leczenie. Decyzja ta może się zmienić, jeśli stan zdrowia pacjenta pogorszy się. W przypadku, gdy leczenie okazuje się niezbędne, jego rodzaj zależny będzie od zaawansowania raka. Istnieje dużo metod leczenie raka prostaty: chirurgia, chemioterapia, radioterapia, czy terapia hormonalna obniżająca poziom testosteronu.

Rak gruczołu krokowego

Pocieszająca informacja jest taka, że 90% mężczyzn z rakiem prostaty może oczekiwać, iż będą żyć co najmniej 5 lat od momentu rozpoznania choroby. Według American Cancer Society 67% mężczyzn z rozpoznaniem raka stercza żyje co najmniej 10 lat, a 52% przeżywa 15 lat. Warto również zaznaczyć, że wielu mężczyzn, u których tę chorobę wykryto, jest w podeszłym wieku, więc bardzo prawdopodobne jest, że umrą oni z innego powodu niż rak.

Choć rak jest dla każdego z nas chorobą budzącą największe przerażenie, warto wybrać się do lekarza po zaobserwowaniu pierwszych objawów, bo – jak widać – nawet z nowotworem można przeżyć jeszcze wiele lat.

Add Comment