Jak zapobiegać podrażenieniom i zmęczeniu oczu ?

Człowiek niestety nie może wyeliminować ze swojego życia wszystkich rzeczy wywołujących podrażnienia oczu. Tak jak nie może unikać tego co je męczy. Może natomiast nauczyć się bronić przed szkodliwymi czynnikami.

Wzrok najłatwiej się męczy przy długotrwałej pracy przy komputerze albo podczas oglądania telewizji. Niestety o ile z telewizji można zrezygnować, choć dla wielu jest to trudne, to praca przy komputerze jest wpisana w nasz życiorys i nie możemy jej uniknąć. Warto zatem odpowiednio przygotować swoje stanowisko pracy. Powinno być one ustawione tak, by w monitorze nie było widać odblasku światła dziennego ani lampy. Należy również pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od ekranu. Nasza twarz powinna się bowiem znajdować ok. pół metra od niego. Złym pomysłem jest również praca w ciemności, gdyż wtedy odblask komputera również będzie męczył nasz wzrok. Ważne jest również zachowanie odpowiedniej pozycji przy komputerze oraz do czytania. Siedząca bowiem najmniej męczy nasze oczy.

Warto zapewnić naszemu organizmowi odpowiednią dawkę snu, co pozwoli odpocząć nie tylko nam, ale również naszym oczom. Najbardziej efektywny jest ośmiogodzinny sen. Gdy jesteśmy zmuszeni wpatrywać się długo w bliski nam obiekt (książka, komputer) warto co najmniej co godzinę robić sobie przerwę i spojrzeć w dal.

Nasze oczy bardzo podrażniają obecne uwarunkowania cywilizacyjne i środowiskowe. Kurz, zanieczyszczenie powietrza, a także nadmierne ogrzewanie i klimatyzacja, wysuszają nasze oko, co bardzo szybko może zakończyć się zaczerwienieniem i obrzękiem oczu. Niestety często nie mamy wpływu na to w jakich warunkach przebywamy. Warto zatem zainwestować w dobre krople nawilżające, które utrzymają odpowiedni poziom nawodnienia gałki ocznej i pomogą uniknąć przykrych konsekwencji.

Aby zapobiec podrażnieniom i zmęczeniu oczu można również profilaktycznie robić na nie okłady z ziół i stosować odpowiednią dietę. Produkty spożywcze zawierające dużą ilość antyoksydantów sprawią, że nasze oczy będą mniej narażone na czynniki zewnętrzne i będą potrafiły skutecznie się przed nimi bronić. Ze względu na wytężoną pracę i duże wykorzystanie tlenu z krwi nasze oczy produkują duże ilości wolnych rodników, które w takim stężeniu są dla nas niebezpieczne. Przeciwutleniacze z naszej diety działają jak sprzątaczka, która wymiata wolne rodniki, chroniąc nasze oczy.