Kilka słów o zdrowiu – witaminy i minerały

Wszelkie choroby, a także przedwczesne starzenie się ludzkiego organizmu jest wywołane zaburzeniem w organizmie.

Przyczyn tego stanu może być wiele np. zaburzenia gospodarki wodnej, magnezowo-wapniowej, poziomu witamin lub soli mineralnych.

Jeśli chodzi o zaburzenia w gospodarce wodnej to wiąże się to z dysharmonią tlenową. Im mocniej organizm jest niedotleniony, tym bardziej także odwodniony. Organizm dorosłego człowieka to około 80% wody. Wraz z wiekiem jej coraz mniej. Gdy procent nawodnienia spada do 55% wówczas można mówić od odwodnieniu. Woda w organizmie jest potrzebna głównie do rozpuszczania i wydalania szkodliwych substancji, poza organizm.

Zaburzona gospodarka wapniowo-magnezowo również może wywołać poważne problemy zdrowotne. Stały brak żelaza oraz magnezu jest powiązany. Ubytki magnezu powodują, że wapń uaktywnia się i usuwa jeszcze dodatkowo magnez. Dlatego tak popularne jest zjawisko zażywania magnezu, a jego poziom nie ulega zmianie.

Zachwianie równowagi w organizmie powoduje także brak pewnych soli oraz witamin, które są usuwane na skutek zakwaszenia organizmu. Sole mineralne są istotnym składnikiem diety człowieka, spełniają rolę budulcową oraz regulacyjną. W dodatku także flora bakteryjna przewodu pokarmowego wpływa na odporność organizmu człowieka. Jeśli niekorzystne bakterie zwiększą swoją przewagę nad pożytecznymi to dochodzi do zaburzeń.

Witaminy i sole mineralne są niezbędne dla zdrowia

Ludzki organizm nie potrafi ich sam wytwarzać dlatego większość z nich muszą być dostarczane z pożywieniem. Są one wydalane z organizmu z moczem i kałem, przez co cały czas należy je uzupełniać.

Organizm o wiele lepiej przyswaja witaminy i minerały pochodzące z surowców roślinnych aniżeli z preparatów syntetycznych. Przykładowo naturalna witamina C jest nawet pięć razy skuteczniejsza od tej z apteki. Dzieje się tak na skutek towarzyszących jej flawonoidom i kwasom organicznym, jakie chronią ją przed szybkim rozkładem.

Większość ludzi w okresie jesieni i zimy uzupełnia dietę o dodatkowe witaminy i sole mineralne. Z reguły są to środki syntetyczne z aptek. Pamiętajmy, że żaden lek nie zastąpi naturalnych źródeł takich składników. Ważne jest, żeby dobrze się odżywiać, uzupełniać organizm o właściwą ilość wody, w witaminy i sole mineralne. Tylko to da nam długie lata w zdrowiu. Ważne jest, aby pamiętać o urozmaicaniu diety- to da nam pewność, że dostarczamy wszystkiego co trzeba.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz