Nienasycone kwasy tłuszczowe

Co to jest Omega 3?

Kwasy Omega-3 należą do wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które są konieczne dla funkcji ludzkiego organizmu. Przyjmowane są z pożywieniem.

Wpływa znacząco na układ nerwowy, ponieważ kwasy Omega 3 są jednym ze składników budujących komórki nerwowe i mózg. Są kluczowym składnikiem profilaktyki chorób układu krążenia, gdyż obniżają poziom cholesterolu we krwi, hamują agregację płytek krwi itp. Biorą również udział w mielinizacji włókien nerwowych. Dodatkowo mają swój udział w pracy układu immunologicznego człowieka. Dużą zawartość omega-3 znajdziemy w rybach, a także w oleju rzepakowym, sojowym, lnianym i oliwie. Badania pokazują, że ponad poło z nas cierpi na niedobór kwasów omega-3, a u 1/5 w ogóle nie stwierdzono ich we krwi.

Choroby układu krążenia

Choroby związane z układem krążenia to częsty problem współczesnego człowieka. Do najpopularniejszych należą miażdżyca, nadciśnienie, podwyższony cholesterol i inne. Pomóc może dieta bogata w kwasy tłuszczowe omega-3, których organizm nie potrafi sam wytworzyć. Kwasy tłuszczowe Omega mają możliwość zahamowania u kobiety rozwijania się nowotworów piersi. Udowodniono, że kwasy Omega obniżają poziom komórek nowotworowych w ciele człowieka i mogą wspomóc leczenie onkologiczne. Ponadto, kwasy Omega obniżają negatywny wpływ stresu na nasze serce, jak i inne narządy układu krążenia. Udowodniono, że spożywanie jednego posiłku na tydzień z rybą w roli głównej o połowę zmniejsza ryzyko zgonu z powodu schorzeń serca. Kwasy Omega rozrzedzają krew, co uniemożliwia tworzenie się zakrzepów oraz wiadomo- obniżają poziom złego cholesterolu.

Kwasy Omega 3 a samopoczucie

Kwasy te maja także wpływ na nasze samopoczucie. Jeśli miewasz zaburzenia nastroju, jesteś przygnębiony, to może to być oznaka zbyt niskiego poziomu kwasów tłuszczowych Omega w organizmie. Omega stanowi pewną alternatywę dla stosowania leków przeciwdepresyjnych.

Kwasy omega mają także wpływ w profilaktykę i leczenie chorób układu moczowego. Dieta urozmaicona o kwasy Omega uchroni przed chorobami nerek, jak i wspomoże prawidłowy rozwój mózgu,  czy też oczu.

Omega 3 a choroby skórne

Coraz większa część naszej populacji cierpi na choroby skórne. Zwłaszcza egzemę czy łuszczycę. Oprócz pielęgnacji należy utrzymywać odpowiedni jadłospis -bogaty w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, gdyż mają właściwości przeciwzapalne. Dieta bogata w kwasy Omega wspomaga leczenie problemów skórnych, ale i pomaga w ich profilaktyce.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz