Listerioza

Listerioza to bakteryjna choroba zakaźna, która dotyka ludzi i zwierzęta. Jest wywoływana przez wszędzie obecną pałeczkę Listeria monocytogenes, która jest chorobotwórcza dla wielu gatunków zwierząt. Jest bakterią gram-dodatnią. Najczęściej występuje u płodów, noworodków oraz pacjentów z obniżoną odpornością.

Zwiększone ryzyko zakażenia listeriozą dotyczy:
– płodów,
– noworodków,
– osób starszych,
– chorujących na choroby nowotworowe z przerzutami, z HIV,
– alkoholicy,
– kobiety ciężarne, przy kontakcie z zakażonymi zwierzętami, ale przeniesienie zakażenia ze zwierzęcia na człowieka zdarza się bardzo rzadko.

Także do czynników zwiększających ryzyko zachorowania na tą chorobę należy spożywanie żywności czy napojów niewiadomego pochodzenia, które mogą być zakażone tym drobnoustrojem. Większość zakażonych osób dorosłych ma również inną chorobę podstawową.

Zwykle przebieg tej choroby jest bardzo ostry. Zakażenie przeważnie obejmuje:
– płuca,
– gruczoły dokrewne,
– przewód pokarmowy,
– nerki,
– drogi moczowe,
– układ krwiotwórczy,
– układ limfatyczny,
– układ immunologiczny,
– a także nerwowy.

Choroba w większej części przypadków może przebiegać bezobjawowo. Choroba jest bardzo groźna dla kobiet ciężarnych, wtedy może przebiegać z powikłaniami. Najczęściej występujące to:
– przedwczesny poród,
– posocznica,
– ropień płuc, wątroby, łożyska, śledziony, węzłów chłonnych,
– zapalenie wsierdzia, owodni, opon mózgowo-rdzeniowych, otrzewnej,
– poronienie,
– poród martwy, a także śmierć noworodka.

Zapobiegać zakażeniu bakterią muszą przede wszystkim kobiety w czasie ciąży, które są wtedy najbardziej podatne. Jeśli nie uda nam się ustrzec przed tą chorobą to konieczne jest natychmiastowe rozpoczęcie intensywnego leczenia celem zapobieżenia zakażeniu płodu. Kobiety takie powinny unikać prac przy zwierzętach domowych, unikać zakażonych kiszonek, jak również kontaktu ze ściekami. Powinniśmy unikać spożywania surowych czy zakażonych produktów mlecznych, a także spożywania serów miękkich. Trzeba dokładnie myć wszystkie surowe owoce i warzywa. Musimy także pamiętać o tym, aby mięso nieprzygotowane do jedzenia przechowywać z dala od warzyw. Po każdym dotknięciu nieprzygotowanego do jedzenia pożywienia dokładnie myć ręce i unikać spożycia żywności eksponowanej na ladzie sklepowej. Każde mięso przed spożyciem należy poddać obróbce termicznej.

Add Comment