Grzybica – co to takiego?

Grzybica (łac. mycoses) i choroby grzybicze są najczęściej występującymi chorobami zakaźnymi skóry oraz narządów wewnętrznych. Wywoływane są przez grzyby – do tej pory naukowcom udało się wyodrębnić ponad 100 gatunków grzybów będących przyczyną tych dolegliwości zarówno u człowieka, jak i u zwierząt. Choroby te są wyleczalne, choć niekiedy kuracja trwa bardzo długo. Istnieje także duże ryzyko nawrotów chorób grzybiczych. Nieleczone mogą doprowadzić do poważnych powikłań ogólnoustrojowych. Niekiedy chorobotwórcze grzyby mogą rozwijać się w organizmie lub na skórze człowieka przez długi okres czasu. W większości przypadków zmiany w wyglądzie naskórka są widoczne i odczuwalne w niedługim czasie od zakażenia, dlatego objawów grzybicy nie sposób nie rozpoznać. Sygnałem pojawienia się grzybicy skóry jest najczęściej świąd i zaczerwienienie, złuszczanie się naskórka, wypryski, zaś infekcja grzybicza narządów wewnętrznych ma podobne objawy, jak zatrucie pokarmowe – biegunka, kłopoty trawienne, silny ból brzucha.

Systematyka choroby nie jest jednoznaczna, ponieważ schorzenie dzielimy ze względu na miejsce występowania, a także biorąc pod uwagę pochodzenie zakażenia oraz nazwę naukową. Najczęściej używany jest jednak podział chorób grzybiczych ze względu na umiejscowienie. Wyróżniamy grzybicę skóry (powierzchni owłosionej i nieowłosionej) – głowy, stóp, paznokci, pachwin oraz łupieże głowy i ciała. Do grzybic głębokich, tzw. narządowych należą grzybice narządów płciowych, jelit lub płuc (często występujące przy chorobie AIDS, gdy zacznie obniżona jest odporność organizmu).

Infekcje grzybicze są zakaźne, dlatego tak łatwo się nimi zarazić. Bezpośrednią drogą zakażenia może być kontakt z drugim człowiekiem, który już choruje na grzybicę. Nosicielami chorobotwórczych grzybów są także niektóre zwierzęta, np. koty, psy, czy gryzonie. Zarazić się można także poprzez glebę, która zawiera nawozy sztuczne, np. spacerując boso po nawożonej sztucznie trawie lub spożywanie niemytych owoców i warzyw. Infekcje mogą być także przenoszone drogą pośrednią, m.in. poprzez korzystanie z tych samych przedmiotów codziennego użytku – szczotki, gąbki, ręcznika lub obuwia. Częstą przyczyną chorób grzybiczych jest także długotrwałe zażywanie antybiotyków lub niezdrowy sposób odżywiania się. Ogromny wpływ na możliwość zachorowania ma też niewłaściwa higiena codzienna. Wiele przypadków grzybicy miało swój początek na pływalni, w saunie lub w publicznych sanitariatach, gdzie wzrasta ryzyko zakażenia. Nie bez przyczyny jednym z częstych powodów podnoszącym ryzyko zachorowania jest noszenie niewłaściwej bielizny, tzn. wyprodukowanej ze sztucznych materiałów, wkładanie niewygodnych, nieprzepuszczających powietrza lub zbyt wąskich butów.

Badania wykazały, że grzyby, które najczęściej wywołują infekcje grzybicze to dermatofity, powodujące tzw. dermomikozę (grzybicę właściwą), czyli choroby włosów, skóry i paznokci. Szczególnie niebezpieczne są dermatofity z rodzajów Trichophyton, Microsporum, Epidermophyton. Chorobowe zmiany naskórka powodują także grzyby pleśniowe, a wśród nich – Scopularopsis brevivaulis, Aspergillus niger. Do jednej z najpopularniejszych przyczyn powstania dolegliwości zaliczyć można również grzyby drożdżopodobne takie jak: Candida albicans, Candida tropicalis i Candida parapsilosis, wywołujące drożdżycę.

Lekarze dermatolodzy określają grzybicę mianem choroby cywilizacyjnej, biorąc pod uwagę zakres ich występowania, częstotliwość zachorowań oraz szybkość rozpowszechniania. Na infekcje narażeni są zarówno ludzie młodzi, jak i osoby starsze. Grzybica częściej występuje u mężczyzn, którzy zwracają znacznie mniejszą uwagę na prowadzenie higienicznego stylu życia. Według danych zebranych przez Światową Organizację Zdrowia epidemia grzybicy dotyczy nie tylko krajów biedniejszych, ale także choroba ta rozprzestrzenia się na państwa o rozwiniętej gospodarce, które mają ogromne problemy z opanowaniem narastającej liczby zachorowań. W Polsce grzybica jest najczęściej spotykanym problemem zdrowotnym. Niestety, często bagatelizowanym. Z przeprowadzonych badań wynika, że co czwarty Polak cierpi na infekcję grzybiczą, a co piąty ma grzybicę płytki paznokciowej. Najczęściej u mieszkańców naszego kraju występuje jednak grzybica stóp. Lekarze biją na alarm, by zachowywać higienę, nie wahać się przyjść do specjalisty po poradę i stosować profilaktykę zapobiegającą chorobom grzybiczym, a w miarę możliwości regularnie oczyszczać organizm. Włoscy naukowcy opracowali szczepionkę, która ma chronić przed atakami chorobotwórczych grzybów. Jest ona jednak jeszcze w fazie badań klinicznych i nie można jej na razie powszechnie stosować.

Niepokojący jest stosunek mentalny do chorób typu grzybiczego, szczególnie do infekcji narządów płciowych. Ludzie cierpiący na infekcję, widząc niepokojące objawy, boją się udać do lekarza, gdyż są zawstydzeni, krępują się przyznać, że nie zawsze dbali o higieniczny tryb życia. Nie należy myśleć w ten sposób. Grzybica jest wyleczalna i należy jak najszybciej zgłosić się do gabinetu lekarskiego. Po zakończeniu terapii, specjaliści zalecają większą dbałość o zdrowy styl życia, a także zastosowanie kuracji oczyszczającej z wykorzystaniem suplementów diety wyprodukowanymi przez znaną i cenioną na całym świecie firmę CaliVita, która specjalizuje się w opracowywaniu nowoczesnych preparatów na bazie naturalnych składników wspomagających organizm w walce z rozmaitymi dolegliwościami. W przypadku chorób grzybiczych polecana jest kuracja oczyszczająca z zastosowaniem trzech preparatów – Paraprotex, Nopalin i AC Zymes.

Add Comment