Grzybica paznokci należy do grzybic skórnych. Infekcje grzybicze znacznie częściej dotyczą paznokci stóp, na których pielęgnację poświęca się znacznie mniej czasu i uwagi. Statystyki mówią, że ten rodzaj schorzenia grzybiczego obejmuje 40% wszystkich zachorowań.
Grzybica paznokci u nóg
Lekarze zaobserwowali, że grzybica najczęściej pojawia się najpierw na paluchu, a potem, jeśli terapia nie zostanie w porę rozpoczęta, przenosi się na paznokcie pozostałych palców. Grzybica paznokci jest zaraźliwa, dlatego należy zachować ostrożność do momentu całkowitego wyleczenia, by nikogo nie zainfekować.
Grzybica paznokci objawy
Na zakażonym paznokciu widoczne są zmiany chorobowe. Najpierw zmienia się barwa brzegu płytki. Może ona być żółtawa, biaława, a nawet czarna. Z biegiem czasu zmiana rozszerza się na cały paznokieć, który zaczyna się pogrubiać i kruszyć. Naskórek wokół płytki paznokciowej nadmiernie rogowacieje. W okolicach zakażenia może też gromadzić się ropa. Paznokieć może boleć, utrudniając wkładanie obuwia, a co za tym idzie wykonywanie codziennych czynności. Terapia przeciwgrzybicza jest długotrwała i nieestetyczne zmiany chorobowe mogą przez długi okres czasu się utrzymywać.
By nie dopuścić do zakażenia, należy szczególną uwagę zwrócić na korzystanie tylko z własnych przyborów higienicznych, takich jak: cążki do paznokci, pilniczki, nożyczki. Nie bez znaczenia jest tu rodzaj noszonego obuwia oraz skarpet. Buty powinny być przede wszystkim wygodne, nie uciskające palców, a także przewiewne.
Najkorzystniejszy wpływ na zdrowie stopy maja skarpetki z naturalnych materiałów, które przepuszczają powietrze, np. wełna, bawełna. W łaźniach publicznych, pływalniach, saunach, a także na siłowniach, czy w przebieralniach sklepowych należy pamiętać o noszeniu klapek lub obuwia sportowego, bądź ochronnego. Stąpanie boso w takich miejscach może grozić zakażeniem grzybicą.