Grzybica penisa

Grzybica narządów płciowych z całą pewnością uważana jest za wstydliwą i wielu mężczyzn wstydzi się pójść po poradę do specjalisty, obawiając się jego reakcji. Niestety, taki sposób myślenia może prowadzić do zaniedbań, poważniejszych powikłań i rozwoju choroby. Infekcja jest wywoływana głównie przez grzyby drożdżopodobne z grupy Candida albicans. Może ona przebiegać bezobjawowo w początkowej fazie, dlatego tak wielu mężczyzn nie zdaje sobie sprawy z możliwości zarażenia się grzybicą prącia i może w konsekwencji być przyczyną rozwoju infekcji u zdrowych partnerek.

Najczęściej do zakażenia dochodzi poprzez stosunek seksualny z zainfekowaną partnerką. Jednocześnie źródłem pojawienia się chorobotwórczych drożdżaków mogą być czynniki mechaniczne, takie jak – noszenie nieodpowiedniej bielizny ze sztucznych tkanin i byt wąskich spodni, używanie wspólnego ręcznika z osobą zarażoną. Także nieodpowiednia dbałość o higienę osobistą może być przyczyną infekcji. Podobnie jak długotrwałe zażywanie antybiotyków, cukrzyca i uczulenie na lateks i środki bakteriobójcze zawarte w prezerwatywach.

Grzybica penisa objawy

Choroba grzybicza objawia się nieprzyjemnym uczuciem świądu i pieczenia, które prowadzi do podrażnienia i stanu zapalnego żołędzi lub napletka. Mogą pojawić się zaczerwienienia członka, czerwone plamy i pęcherzyki oraz rumieniowo-złuszczające ogniska stanu zapalnego, a nawet nadżerki. Zainfekowany mężczyzna może odczuwać piekący ból podczas oddawania moczu i w trakcie ejakulacji.

Nieleczona infekcja grzybicza penisa w skrajnych przypadkach prowadzi do bezpłodności na skutek obniżenia żywotności plemników oraz do przerostu gruczołu prostaty. Należy więc dołożyć wszelkich starań, żeby do infekcji nie doszło – stosując profilaktykę w postaci codziennej higieny okolic intymnych.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz