Grzybica stóp

Badania wykazują, że na grzybicę stóp, czyli najbardziej zakaźną postać grzybicy, cierpi około 30% populacji. Polska, niestety, znajduje się w grupie państw Europy Wschodniej, która ma największy odsetek zachorowań. Ponad 42% Polaków choruje na grzybicę stóp, czyli, jak obliczyli specjaliści, co piąty mieszkaniec naszego kraju boryka się z tym schorzeniem. Dzieje się tak, ponieważ jest mała świadomość zagrożenia i ludzie odczuwający dyskomfort bagatelizują pierwsze objawy. Odczuwają nawet wstyd, sądząc, że choroba jest spowodowana brakiem odpowiedniej higieny. Zdarza się natomiast, że nadmierna czystość i używanie silnych środków czystości może prowadzić do zakażenia.

Grzybica międzypalcowa

Wyróżnia się trzy rodzaje grzybicy stóp. Pierwszy to grzybica międzypalcowa, która występuje najczęściej. Lokalizuje się właśnie między palcami stopy, powodując pękanie skóry. Kolejnym rodzajem dolegliwości jest grzybica złuszczająca, kiedy to występują ogniska rumieniowe, które następnie nadmiernie rogowacieją i złuszczają się, stąd nazwa schorzenia. Trzecią z grzybic jest tzw. potnicowa, którą charakteryzują wykwity pęcherzykowe umiejscowione na wewnętrznej części stopy.

Grzybica objawy

Charakterystycznym objawami zakażenia grzybiczego są niepokojące zaczerwienienia, uciążliwy świąd oraz pieczenie nasilające się pod wpływem ciepła, wilgoci i związanej z tym potliwości. Zmiany chorobowe widoczne są głównie w przestrzeniach międzypalcowych (przeważnie zaczynają się między trzecim a czwartym palcem oraz między czwartym a piątym) albo na spodniej stronie stóp. Widać zgrubienia, które się złuszczają, rogowacieją, a nawet pękają, tworząc miejsca pozbawione naskórka i rany. Mogą pojawić się także wysięki ropne. Nieleczone schorzenie prowadzi do rozprzestrzeniania się zmian infekcyjnych i dodatkowo staje się przyczyną grzybicy paznokci. Podstawowe objawy są widoczne już kilka dni po kontakcie z chorobotwórczymi grzybami. Nie należy lekceważyć niepokojących zmian i należy zgłosić się do specjalisty po poradę.

Jest to choroba zakaźna, dlatego można się nią zarazić bezpośrednio od drugiego człowieka, np. używając wspólnego ręcznika, gąbki, przyborów higienicznych. Niedokładne wycieranie stóp po kąpieli powodują niekiedy nadmierne ich rozgrzanie, a ciepło i wilgoć to doskonałe warunki do rozwoju grzybów. Źródłem infekcji może być też nieodpowiednie obuwie, które uciska stopę i nie przepuszcza powietrza, duże znaczenie ma też materiał, z jakiego zrobione są skarpety, których używamy.

Miejsca publiczne, gdzie bosą stopą mamy kontakt  podłożem, też może być przyczyną powstania grzybicy. Do takich miejsc należą akademiki, publiczne toalety, prysznice, ale również hotele, salony kosmetyczne. Dlatego bardzo ważne jest noszenie klapek w takich miejscach, by uchronić się przed nieprzyjemnymi dolegliwościami związanymi z chorobą grzybiczą. Do infekcji może nawet dojść w sklepie obuwniczym, szczególnie latem, podczas przymierzania obuwia.

Wyodrębniono grupy zawodowe i społeczności, które są szczególnie narażone na zakażenie. Wśród nich wymieniono: sportowców, żołnierzy, górników, pracowników pralni, studentów, uczniów mieszkających w internatach, bywalców siłowni i pływalni. By zapewnić sobie należytą ochronę, należy przestrzegać podstawowych zasad codziennej higieny, dbać o komfort stóp, nosząc wygodne obuwie. Jeśli dojdzie do zakażenia, powinno się zwrócić uwagę na bezpieczeństwo domowników, którzy są wtedy najbardziej narażeni na chorobę. Sposobem ochrony może być częste pranie ręczników oraz dokładne oczyszczanie wanny, prysznica po każdej kąpieli.

Add Comment