Niemiły gość – grzybica!

Grzybica nie wydaje się być niczym niezwykłym, skomplikowanym czy też poważnym. Jawi się ona raczej jako nieprzyjemny stan dysfunkcji zainfekowanego organu aniżeli chorobę.

Wielu ludzi niestety bagatelizuje pierwsze symptomy albo też nie przywiązuje należytej uwagi do całego procesu leczenia.

Tymczasem grzybica to poważna choroba, która – jeśli nie jest leczona – może mieć katastrofalne skutki.

Rodzaje grzybic

Trudno samemu stwierdzić jaki rodzaj grzybicy zainfekował organizm. Medycyna dzieli ten stan chorobowy na wiele rodzajów. Jest podział prosty – na grzybicę miejsc owłosionych i nieowłosionych. Inny jest już bardziej rozbudowany dzieli chorobę na tę atakującą skórę i tę co zatruwa pozostałe tkanki organizmu. Następnie ten podział ma swoje podpunkty. Najczęściej borykamy się z grzybicami dotyczącymi skóry – zwłaszcza stóp i głowy. I tutaj pojawia się pierwsza pułapka ukryta poniekąd w reklamach, które proponują specyfiki działające na różne rodzaje grzybów jednocześnie. Tym samym jesteśmy zachęcani do podjęcia leczenia na własną rękę. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że często te specyfiki maskują chorobę nie lecząc jej skutecznie.

Grzybica leczenie

Grzybica powraca prędzej czy później i to ze zdwojoną siłą, a na dodatek jest bardziej odporna na kolejne dawki leków. Powszechnie znane jest powiedzenie, że lepiej zapobiegać aniżeli leczyć.

Pierwszą zasadą jest oczywiście zachowanie czystości i dbałość o higienę osobistą. Niby tak oczywiste, a z obserwacji wynika zupełnie coś innego. Znaczna większość społeczeństwa nie myje np. dłoni po powrocie z zakupów, przychodni lekarskiej czy innego dużego skupiska ludzi. O ile na basenie większość korzystających zakłada klapki na nogi o tyle już hotelowi goście nie wchodzą pod prysznic w obuwiu ochronnym.

Analogicznie sytuacja wygląda jeśli zażywa się antybiotyki lub leki z grupy sterydów. Ten rodzaj leczenia niszczy florę bakteryjną i niemal zaprasza do organizmu grzybicę. To jednak niewielu osobom uświadamia, że podczas antybiotykoterapii konieczne jest zażywanie leków osłonowych. Problemem, który jest sprzyjający dla grzybic są również : awitaminoza z gruby B, zaburzenia hormonalne, otyłość, cukrzyca, nowotwory, oparzenia oraz niedobór IgA.

Podstawową zasadą jaką każdy powinien przyjąć jest konsultacja z lekarzem. Zmiany skórne zazwyczaj wyglądają bardzo charakterystycznie i dość łatwo można dostrzec miejsca objęte chorobą. Jednakże grzybice narządów wewnętrznych – najczęściej płuc – może już tylko rozpoznać lekarz. Dobrze jest szukać informacji o symptomach jednakże nie można podejmować leczenia na własną rękę.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz