Grzybica pochwy

Grzybica żeńskich narządów płciowych jest bardzo częstym schorzeniem ginekologicznym, które dotyka co trzecią kobietę w wieku rozrodczym, przy czym w niektórych przypadkach (u ok. 45% chorujących wcześniej kobiet) choroba może mieć charakter nawrotowy. Statystyki wykazują, że 75% kobiet przynajmniej raz w życiu borykało się z infekcją grzybiczą narządów płciowych.

Grzybica pochwy

Schorzenie zazwyczaj ma łagodny przebieg, nie powodując poważniejszych komplikacji. Jednocześnie jest to choroba uciążliwa, dająca duży dyskomfort fizyczny i psychiczny. Kiedy jednak objawy zostaną zlekceważone, a zakażenie będzie powracać, infekcja może przenieść się na okolice pachwin i pośladków, a nawet spowodować zapalenie pęcherza moczowego i powstanie niebezpiecznych nadżerek wewnątrz pochwy. Zwiększa się wtedy ryzyko zachorowań na choroby nowotworowe. Utrzymanie prawidłowego stanu flory bakteryjnej i ochrony przed szkodliwymi patogenami zapewniają pałeczki kwasu mlekowego – bakterie z rodzaju Lactobacillus. Rozmaite czynniki mogą wywołać zachwianie tej  naturalnej odporności, co niesie ze sobą ryzyko zakażenia. W większości przypadków przyczyną rozwoju grzybicy pochwy i sromu jest grzyb drożdżopodobny z gatunku Candida albicans.

Jeśli zakażenie drożdżakami pojawia się po raz kolejny, może to oznaczać, że pierwotną przyczyną infekcji jest choroba grzybicza dolnego odcinka przewodu pokarmowego, czyli jelita grubego, która przenosi się na narządy płciowe. Jedną z dróg przenoszenia choroby jest bezpośredni kontakt z osobą cierpiącą na grzybicę poprzez kontakt seksualny. Źródłem infekcji może być także używanie tych samych rzeczy osobistych, korzystanie z publicznych łaźni i toalet, a także pływalnia, sauna i kluby fitness.

Brak właściwej higieny, zwłaszcza podczas krwawień miesięcznych, także przyczynia się do ryzyka zachorowania, podobnie jak przesadna czystość, np. częste irygacje pochwy lub używanie bakteriobójczych mydeł, które zakłócają prawidłową florę bakteryjną. Nie bez znaczenia jest też bielizna, jaką się nosi. Powinna być przewiewna, z naturalnych tkanin, bez dodatków syntetycznych, powodujących przegrzanie i nagromadzenie wilgoci w okolicach narządów moczowo-płciowych. Nie należy też zakładać zbyt wąskich spodni. Ważnymi czynnikami zachwiania kwasowej mikroflory organizmu są również: kuracja antybiotykowa i hormonalna, przyjmowanie środków antykoncepcyjnych, wkładka domaciczna. Powodem infekcji może być też nadwaga, choroba cukrzycowa, ciąża, a także długotrwałe przemęczenie i stres.

Grzybica pochwy objawy

Najczęstszym objawem początków schorzenia są uporczywy świąd oraz pieczenie, szczególnie podczas stosunku płciowego, i ból w czasie oddawania moczu. Pojawiają się również upławy – białe, serowate, grudkowate, gęste, o nieprzyjemnym zapachu. Zbagatelizowanie tych charakterystycznych sygnałów może mieć poważne konsekwencje, prowadząc do zapalenia jajników, czy opryszczki narządów płciowych.

Chcąc ustrzec się przed działaniem chorobotwórczych grzybów, należy pamiętać o zachowywaniu odpowiedniej higieny okolic intymnych, jednak nie należy popadać w przesadę. Zdrowie zapewni także noszenie niesyntetycznej bielizny i używanie wyłącznie własnych przedmiotów codziennego użytku – ręczników, gąbek, itp. Jeżeli chcemy ochronić organizm przed zakażeniem lub przed nawrotem wyleczonej już infekcji, najlepszym sposobem jest zastosowanie kuracji oczyszczającej. Pomagają one odbudować prawidłową kwasową mikroflorę bakteryjną narządów płciowych kobiety, a także zapobiegają ponownemu pojawieniu się infekcji.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz