Grzybica jelit

Grzybicę jelit wywołują grzyby drożdżopodobne, przede wszystkim należące do gatunku Candida albicans. Drożdżak ten występuje w warunkach naturalnych w jelicie grubym człowieka, nie powodując żadnych szkód. Poprzez długotrwałe zażywanie środków antykoncepcyjnych, antybiotyków, czy sterydów oraz poprzez osłabienie organizmu terapią przeciwnowotworową, np. chemioterapią i radioterapią zostaje zaburzona naturalna flora bakteryjna przewodu pokarmowego. Niesie to za sobą niebezpieczeństwo rozwoju chorobotwórczych grzybów, które, ewoluując, rozrastają się, tworząc ogniska strzępków grzybni, i podrażniają błonę śluzową ścianki jelit.

Grzybica tego typu żywi się w sposób pasożytniczy dostarczanymi do organizmu cukrami prostymi. Bardzo szybko się rozprzestrzenia i powoduje powstanie nadżerek w jelitach, przez które substancje toksyczne wnikają do narządów wewnętrznych. Organizm, broniąc się, usiłuje wydalić toksyny i wtedy możliwe jest powstawanie zmian skórnych lub wewnętrznych wrzodów, cyst i torbieli. Szkodliwe substancje mogą dostać się do krwiobiegu i przenieść się w dowolne miejsce w całym ciele, a w efekcie doprowadzić do zakażenia ogólnoustrojowego.

Grzybica jelit objawy

Grzybica narządów wewnętrznych, szczególnie jelit, na początku może nie sygnalizować swojej obecności pojawieniem się objawów, jednakże w miarę rozwoju powoduje uszkodzenie narządów wewnętrznych. Z tego względu nie należy lekceważyć niepokojących sygnałów ze strony organizmu. Do objawów, które sugerują wystąpienie zakażenia grzybiczego jelit, należą: nudności, zaburzenia trawienia, uczucie przepełnienia, zaparcia lub ostre biegunki, nieuzasadniony nagły ból brzucha, pojawienie się gazów jelitowych oraz niekontrolowana chęć spożywania słodyczy (zarażone tkanki drożdżakami żywią się cukrami). Wśród symptomów świadczących o rozwiniętej fazie wewnątrzustrojowej chorobie grzybiczej wymienia się częste zgagi, alergie i nietolerancje żywieniowe, zespół jelita drażliwego, świąd i pieczenie okolic odbytu, wystąpienie hemoroidów, nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, jak również nagły spadek masy ciała lub wyjątkowo szybkie przybieranie na wadze. Oznaki te pojawiające się zbyt często należy skonsultować z lekarzem, który zleci odpowiednie badania.

Grzybica jelit leczenie

Przy jelitowych dolegliwościach grzybiczych zalecane jest przestrzeganie ścisłej diety ubogiej w węglowodany, dzięki czemu powstrzymany zostanie dalszy rozwój infekcji grzybiczej. Zabronione jest więc spożywanie pokarmów bogatych w cukry, takich jak: słodycze, potrawy mączne, słodkie owoce (winogrona, śliwki, czereśnie, brzoskwinie),  miód i konfitury. Nie wolno pić także napojów słodzonych – coli, oranżady, lemoniady, słodzonych soków, wina słodkiego, a także piwa. Kawę i herbatę można pić bez dodatku cukru.

W małych ilościach zaleca się natomiast jedzenie ryżu i białego pieczywa. Dozwolona jest konsumpcja owoców kwaśnych (surowych lub gotowanych), wędlin i mięs, a także ryb, produktów mlecznych, serów oraz przypraw i soli, kapusty kiszonej, cebuli, czy czosnku.

Dieta pomoże ustabilizować nieprzyjemne dolegliwości, lecz niezbędna jest także wizyta w gabinecie lekarskim. Nie wolno zapominać o profilaktyce i zadbać o jelita, zanim zostaną one zainfekowane.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz