Fasciolopsydozy (fasciolopsis dosa)

Fasciolopsydozy inaczej Fasciolopsis buski jest największym rodzajem pasożytniczej przyrwy spotykanej u człowieka. Dorosłe osobniki tych pasożytów mogą osiągną nawet 7,5 cm długości. Pasożyt ten jest rozpowszechniony najbardziej na Dalekim Wschodzie a także na subkontynencie Indyjskim. Choroba wywołana przez tego pasożyta nazywana jest fasciolopsozą. Najczęściej spotykana jest w rejonach, gdzie ludzie hodują świnie oraz spożywają surowe rośliny wodne.

Pasożyty te gnieżdżą się w jelicie cienkim, choć czasem przenikają do wątroby i trzustki. Najczęstszymi objawami zakażenia tym pasożytem są: ból brzucha, biegunka, zawroty głowy, zmęczenie, obrzęki na nogach, senność, dodatkowo u mężczyzn ogólne obrzęki powstają na mosznie. W ciężkich przypadkach może nawet nastąpić zgon pacjenta z powodu wyczerpania oraz niewydolności sercowo-naczyniowej. Przy lekkim przebiegu choroby jedyne objawy, które występują to ból brzucha i niekiedy biegunka, a w większości przypadków choroba przebiega łagodnie i bez żadnych objawów klinicznych.

Aktualne wyniki badań dowodzą, że ten pasożyt ma bardzo duży wkład w procesie powstawania raka. Prawdopodobnie dzieje się tak, dlatego, że, podczas gdy pasożyt rozwija się w organizmie człowieka to wydziela on naturalne odpady swojej przemiany materii i właśnie jeden z takich odpadów powoduje spore dzielenie się komórek nowotworowych.

Tym pasożytem można się zarazić od drugiego zakażonego człowieka, świni czy psa a także przez spożycie w surowej postaci orzechów wodnych lub bulw wielu wodnych roślin, na których powierzchniach znajdują się larwy fasciolopsis. W przewodzie pokarmowym larwa przyczepia się do ścianki jelita lub dwunastnicy i tam czeka do osiągnięcia dojrzałości. Długość życia takiego dorosłego osobnika może wynosić nawet rok. Jaja przywry wydostają się z kałem, jak dostaną się do zbiornika wodnego to jego cykl się zamyka.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz