Rzęsistki (trichomonas)

Rzęsistki są to pierwotniaki, które należą do pasożytów z grupy wiciowców. Niestety jest nim zakażona większość z nas nie zdając sobie z tego sprawy. Jest jednym z najgorszych i bardzo podstępnych jednokomórkowych pasożytów, ponieważ powoduje bardzo wolno rozwijającą się chorobę zakaźną. Tej choroby możemy w ogóle nie zauważy. Człowiek zaczyna opada z sił, blednie, traci na wadze staje się apatyczny i obojętny na wszystko. Te pasożyty mogą żyć w organizmie człowieka nawet 30 lat, powoli osaczają i tworzą dla siebie dobre warunki do rozmnażania. Rzęsistki są bardzo trudne do zdiagnozowania, gdyż są bardzo podobne do komórek krwi człowieka.

W organizmie ludzkim możemy spotkać trzy gatunki rzęsistka takie jak:

rzęsistek urogenitalny – wywołuje on zapalenie narządów płciowych, a zakażenie następuje drogą płciową. Noworodki mogą zarazić się od matki cierpiącej na rzęsistkowicę.

Objawami świadczącymi o zarażeniu rzęsistkiem pochwowym u kobiet są przede wszystkim: świąd, zielonkawe lub żółtawe upławy o bardzo nieprzyjemnym zapachu, krosty wokół warg sromowych, zaburzenia miesiączkowania a także ból przy stosunku. U większości kobiet zakażenie przebiega bezobjawowo.

U mężczyzn zakażenie rzęsistkiem objawia się silnym swędzeniem cewki moczowo-płciowej, zapalenie napletka i zapalenie żołędzia, zaburzenia przy oddawaniu moczu a także szklista wydzielina z cewki moczowej.

rzęsistek policzkowy – występuje on w jamie ustnej, migdałkach, drogach oddechowych, guzach w płucach, ropniach na skórze, w spojówkach oka oraz w krwi. Może spowodować ostry nieżyt żołądka lub jelita cienkiego, choroby stawów, bezpłodności, poronień a także wyniszczenia wątroby. Jest najbardziej powszechną formą tego pasożyta. Rezultatem jego obecności w organizmie jest właśnie paradontoza czy próchnica.

rzęsistek jelitowy – powoduje krwawienie z jelita grubego, zapalenie śluzówki jelita grubego i jelita cienkiego, wrzody, anemię oraz osłabienie mięśni. Po wniknięciu do organizmu człowieka powoduje stopniowe zarażenie całego organizmu.

Rzęsistkiem można zarazić się poprzez kontakt bezpośredni, czyli podczas kontaktów seksualnych, pocałunków, w życiu płodowym oraz podczas porodu. Do zakażenia może również dojść podczas kontaktu z tym pasożytem w kontakcie pośrednim, czyli przez wodę ( basen, łaźnie, wannę czy wodę pitną). Przez żywność spożywając zakażone mięso, ryby, warzywa, owoce oraz przetwory mleczne. Możemy zakazić się również używając tych samych przedmiotów codziennego użytku takich jak: gąbka, ręcznik, wanna, naczynia, pościel itp. Do zakażenia rzęsistkiem może dojść bardzo łatwo i w sposób całkowicie niezauważalny.

Add Comment